Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Ukrajina ONLINE: Na druhé výročie vojny Rusko stále kontroluje štvrtinu územia Ukrajiny

.redakcia .sita .tasr .svet

Sledujte aktuálne informácie o vojne na Ukrajine.

Ukrajina ONLINE: Na druhé výročie vojny Rusko stále kontroluje štvrtinu územia Ukrajiny sita/Ukrainian Emergency Service via A

aktuálne informácie o situácii na Ukrajine:

  • Stoltenberg: Ukrajina vstúpi do NATO; členské krajiny ju budú naďalej podporovať
  • „Zvíťazíme,“ vyhlásil Zelenskyj na ceremónii na druhé výročie vojny
  • Lídri západných štátov na druhé výročie začiatku ruskej invázie prichádzajú do Kyjiva
  • Zostrelili ďalšie ruské lietadlo včasného varovania A-50
  • Dva roky od začiatku vojny Kyjiv čelí ruskej prevahe v počte vojakov a zbraní
  • Na druhé výročie vojny Rusko stále kontroluje štvrtinu územia Ukrajiny

19:00 Zelenskyj podpísal bezpečnostné dohody s Talianskom a Kanadou

Bilaterálne bezpečnostné dohody s Talianskom a Kanadou podpísal v sobotu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Cieľom dohôd, ktoré počas návštevy Kyjiva podpísali talianska premiérka Giorgia Meloniová a predseda kanadskej vlády Justin Trudeau, je posilniť bezpečnosť Ukrajiny, kým sa stane členom NATO. „Budeme stáť pri Ukrajine za každú cenu tak dlho, ako to bude potrebné,“ vyhlásil kanadský premiér. Informuje o tom web BBC.

16:30 Stoltenberg: Ukrajina vstúpi do NATO; členské krajiny ju budú naďalej podporovať

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v sobotu vyjadril presvedčenie, že Ukrajina sa stane členskou krajinou Severoatlantickej aliancie. V deň druhého výročia ruskej invázie na Ukrajinu takisto prisľúbil ďalšiu podporu Kyjevu zo strany NATO. TASR správu prevzala z agentúry DPA.

„Ukrajina vstúpi do NATO. Otázka nie je či, ale kedy,“ povedal Stoltenberg vo videozázname zverejnenom na sociálnej sieti X. NATO bude podľa neho aj naďalej stáť po boku Ukrajiny počas jej prípravy na vstup. Viac sa dočítate v .týždni na tomto odkaze.

15:45 Británia vynaloží  ďalších 245 miliónov libier na dodávky munície Ukrajine

Veľká Británia vynaloží ďalších 245 miliónov libier na dodávky delostreleckých granátov Ukrajine. Pri príležitosti druhého výročia začiatku ruskej invázie na Ukrajinu to oznámila tlačová služba britskej vlády.

Britský premiér Rishi Sunak a líder opozičných labouristov Keir Starmer, ktorého strana má veľkú šancu vyhrať nadchádzajúce voľby v Británii, v sobotu vyhlásili, že Spojené kráľovstvo bude naďalej podporovať Ukrajinu, informuje web Ukrajinská pravda, ktorý cituje televíziu Sky News.

sita/Phil Noble/Pool via AP

13:30 „Zvíťazíme,“ vyhlásil Zelenskyj na ceremónii na druhé výročie vojny

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa v sobotu na druhé výročie ruskej invázie zaviazal, že Ukrajina porazí Rusko. 

„Bojujeme za to 730 dní našich životov. Zvíťazíme a bude to najúžasnejší deň našich životov,“ povedal podľa tlačovej agentúry AFP Zelenskyj na podujatí v Kyjeve pod holým nebom, keď vojna vstupuje už do tretieho roka.

„Každý normálny človek chce, aby sa vojna skončila. Ale nikto z nás nedovolí, aby skončila Ukrajina,“ vyhlásil Zelenskyj. Zdôraznil, že vojna sa musí skončiť „podľa našich podmienok“, „spravodlivým“ mierom.

Čitajte viac tu.

11:30 Lídri západných štátov na druhé výročie začiatku ruskej invázie prichádzajú do Kyjiva

Lídri západných krajín sa v sobotu schádzajú v Kyjive, aby si pripomenuli druhé výročie začiatku otvorenej ruskej invázie na Ukrajinu. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová cestovala v noci vlakom spolu s talianskou premiérkou Giorgiou Meloniovou, belgickým premiérom Alexandrom De Croom a kanadským premiérom Justinom Trudeauom.

„Viac ako kedykoľvek inokedy pevne stojíme pri Ukrajine. Finančne, ekonomicky, vojensky, morálne. Kým nebude krajina konečne slobodná,“ napísala Von der Leyenová na mikroblogovacej sieti X po príchode do Kyjiva. 

sita/AP Photo/Evgeniy Maloletka

11:00 Zostrelili ďalšie ruské lietadlo včasného varovania A-50

Ukrajinské vzdušné sily zostrelili ďalšie ruské lietadlo včasného varovania A-50. Veliteľ ukrajinského letectva Mykola Oleščuk uviedol, že lietadlo zničili v piatok večer nad Azovským morom. Informuje o tom web Kyiv Independent.

Ukrajinské obranné spravodajstvo (HUR) potvrdilo, že lietadlo bolo zostrelené v rámci spoločnej operácie s letectvom. Dodalo, že ruské lietadlo včasného varovania A-50 zostrelili neďaleko ruského mesta Jejsk na pobreží mora.

10:30 Dva roky od začiatku vojny Kyjiv čelí ruskej prevahe v počte vojakov a zbraní

Dva roky od začiatku otvorenej ruskej invázie na Ukrajinu ide Kyjevu o všetko. Po sérii víťazstiev v prvom roku vojny sa šťastie od ukrajinskej armády odvrátilo, je v zákopoch a čelí ruskej prevahe v počte vojakov a zbraní.

„Situácia je taká, že ani jedna strana nevyhrala. Ani jedna strana neprehrala. Ani jedna strana sa ani zďaleka nevzdáva. A obe strany do veľkej miery vyčerpali ľudskú silu a techniku, ktorú mali na začiatku vojny,“ povedal britský generál Richard Barrons z neziskovej organizácie Atlantic Council. Ukrajina zažila neúspechy po tom, ako dlho očakávaná letná protiofenzíva nepriniesla nijaké prielomy. Kyjiv sa od jesene sústreďuje na obranu. Svetlým bodom pre Ukrajinu je to, že sa osvedčila v Čiernom mori, kde použila zbrane s dlhým doletom na údery na vojenské zariadenia na Kryme a námorné drony na potopenie ruských vojnových lodí. Ukrajina podľa Atlantickej rady znefunkčnila tretinu ruskej Čiernomorskej flotily.

Bez ďalších vojakov však budú ukrajinské obranné línie preťažené a zraniteľnejšie, najmä ak Moskva začne intenzívne útoky pozdĺž frontovej línie dlhej tisíc kilometrov. Ukrajinské vojenské velenie tvrdí, že pre ďalšiu fázu vojny potrebuje 450-tisíc až pol milióna ďalších vojakov. Okrem toho, ak bude pretrvávať nedostatok munície, ohrozí to schopnosť Ukrajiny udržať si územie. Rusko mobilizuje svoj obranný priemysel a čoskoro môže byť schopné používať 5-tisíc delostreleckých nábojov denne, uviedol Richard Barrons z Atlantic Council. Európska únia pritom nesplnila svoj sľub dodať Kyjivu do začiatku roka 2024 milión kusov munície a dodala ich len niekoľko stoviek tisíc.

9:45 Na druhé výročie začiatku vojny Rusko stále kontroluje štvrtinu územia Ukrajiny

Ukrajina si v sobotu pripomína druhé výročie začiatku otvorenej ruskej invázie. Očakáva sa, že do ukrajinského hlavného mesta príde prejaviť solidaritu viacero zahraničných predstaviteľov, ale Kyjivu sa zmenšujú zásoby munície a zbraní a západná pomoc visí na vlásku.

Začína sa tretí rok vojny a v krajine je pochmúrna nálada, pretože ukrajinská armáda na fronte čelí zväčšujúcim sa ťažkostiam vzhľadom na nedostatok munície a vojakov a stiahla sa zo strategického mesta Avdijivka v Doneckej oblasti.

Krátko pred druhým výročím ruského vpádu na Ukrajinu prezident krajiny Volodymyr Zelenskyj odvolal hlavného veliteľa armády Valeriia Zalužného a na jeho post vymenoval generálplukovníka Oleksandra Syrského. Išlo o najvýznamnejšiu zmenu vo velení armády od vypuknutia vojny.

Rusko stále kontroluje zhruba štvrtinu územia Ukrajiny, keďže Kyjivu sa nepodarilo naplniť očakávania počas vlaňajšej letnej protiofenzívy a nedosiahol veľký prielom.

V americkom Kongrese pritom republikáni brzdia schválenie pomoci Kyjivu v sume 60 miliárd dolárov, ktorú ukrajinská armáda bude v najbližšom období zúfalo potrebovať.

9:30 Rusko stratilo už viac ako 409-tisíc vojakov

Počas uplynulého dňa na Ukrajine podľa Kyjiva Rusko stratilo 770 vojakov. Počet príslušníkov ruských ozbrojených síl vyradených z boja sa tak od začiatku vojny zvýšil na 409 010, uviedol v sobotu na Facebooku ukrajinský generálny štáb. Za uplynulý deň Moskva podľa neho prišla aj o osem tankov, 15 obrnených bojových vozidiel pechoty, 36 delostreleckých systémov a jedno lietadlo.

Od začiatku invázie na Ukrajinu Rusko podľa Kyjiva celkovo stratilo už 6 534 tankov, 12 425 obrnených bojových vozidiel pechoty, 9 952 delostreleckých systémov a 340 lietadiel. 

Správy z predchádzajúcich dní si môžete prečítať tu.

Ak si predplatíte digitálne predplatné alebo tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite