Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Ukrajina ONLINE: Moskva za jeden deň stratila viac ako tisíc vojakov

.redakcia .sita .tasr .svet

Sledujte aktuálne informácie o vojne na Ukrajine.

Ukrajina ONLINE: Moskva za jeden deň stratila viac ako tisíc vojakov SITA/AP Photo/Alex Babenko Ukrajinský vojak z brigády Azov pripravuje náboje pre húfnicu OTO Melara Mod 56 na frontovej línii v smere na Kreminnu, Donecká oblasť, Ukrajina, štvrtok 11. apríla 2024

aktuálne informácie o situácii na Ukrajine:

  • Ruské ostreľovanie Charkova má jednu obeť a niekoľko zranených
  • Dron zasiahol budovu Gazpromu v Belgorode
  • Rusi pokračujú vo vzdušných útokoch, väčšinu dronov Kyjev zostrelil
  • Počas uplynulého dňa prišla Moskva o ďalších 840 vojakov
  • Moskva obvinila britské špeciálne jednotky z pôsobenia na Ukrajine
  • Rusi zaútočili aj na dva podzemné zásobníky plynu
  • Rozsiahly ruský útok zasiahol energetickú infraštruktúru krajiny
  • Zelenskyj: Rusko v noci podniklo 40 raketových a 40 dronových útokov na Ukrajinu
  • Rusko podniklo najmenej desať náletov na Charkovskú oblasť
  • Ruské útoky na Charkovskú oblasť si vyžiadali tri obete

9:10 Moskva za jeden deň stratila viac ako tisíc vojakov

Počas uplynulého dňa na Ukrajine podľa Kyjiva Rusko stratilo 1 030 vojakov. Počet príslušníkov ruských ozbrojených síl vyradených z boja sa tak od začiatku vojny zvýšil na 452 760, uviedol v sobotu na Facebooku ukrajinský generálny štáb. Za uplynulý deň Moskva podľa neho prišla aj o 23 tankov, 47 obrnených bojových vozidiel pechoty, 32 delostreleckých systémov a tri raketomety.

Od začiatku invázie na Ukrajinu Rusko podľa Kyjiva celkovo stratilo už 7 169 tankov, 13 745 obrnených bojových vozidiel pechoty, 11 518 delostreleckých systémov a 1 045 raketometov.

Správy z predchádzajúceho dňa 12. 4. 2024:

17:00 Ruské ostreľovanie Charkova má jednu obeť a niekoľko zranených

Ruské ostreľovanie mesta Charkov na severovýchode Ukrajiny si vyžiadalo jednu obeť a troch zranených, oznámili v piatok miestne úrady. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

„Charkovská oblasť. Pri delostreleckom ostreľovaní utrpeli zranenia tri osoby, 65-ročný muž bol zabitý,“ uviedla ukrajinská polícia. Regionálne úrady hlásili ďalšiu obeť v dedine Kupiansk-Vuzlovyj v Charkovskej oblasti.

„Okupanti ostreľovali Kupiansk-Vuzlovyj. Začal horieť dom, zahynul muž narodený v roku 1959,“ oznámili miestne ukrajinské úrady. Počas útoku údajne utrpeli zranenia dve ďalšie osoby.

Moskva udrela tento mesiac na Charkov sériou útokov. Charkov je druhé najväčšie mesto Ukrajiny a leží na severozápade jej územia neďaleko štátnych hraníc s Ruskom. Aktuálne ostreľovanie sa odohralo iba deň po masívnom útoku ruských jednotiek na ukrajinskú energetickú infraštruktúru.

16:00 Dron zasiahol budovu Gazpromu v Belgorode

Administratívnu budovu plynárenskej spoločnosti Gazprom v ruskom meste Belgorod zasiahlo bezpilotné lietadlo a zranilo dvoch ľudí. Gubernátor Belgorodskej oblasti Viačeslav Gladkov na komunikačnej platforme Telegram uviedol, že ozbrojené sily Ukrajiny zaútočili dronom na Belgorod. „Dron narazil do administratívnej budovy spoločnosti dodávajúcej zdroje. Výbuch si vyžiadal dvoch zranených," dodal. Podľa nezávislého ruského portálu Meduza, ktorého redakcia sídli v Lotyšsku, dron narazil do budovy Gazpromu. Informuje o tom web Ukrajinská pravda.

Ruské telegramové kanály okrem toho uviedli, že iný dron zasiahol generátor v Belgorodskej oblasti, pričom dvaja vojaci utrpeli popáleniny.

13:50 Rusi pokračujú vo vzdušných útokoch, väčšinu dronov Kyjev zostrelil

Ukrajinské jednotky protivzdušnej obrany zničili 16 zo 17 dronov Šáhid, ktorými Rusko zaútočilo v noci na piatok. Informuje o tom spravodajský web Kyiv Independent, ktorý cituje piatkovú správu ukrajinských vzdušných síl.

Útoky dronmi Rusi podnikli z mysu Čauda na okupovanom polostrove Krym. Rusko tiež zaútočilo na Ukrajinu jednou riadenou strelou Ch-59, ktorú vypálilo z okupovanej Doneckej oblasti. Ukrajinské vzdušné sily neposkytli žiadne informácie o následku vypálenej rakety. Drony zostrelili nad Mykolajivskou, Odeskou, Chersonskou, Dnipropetrovskou, Vinnyckou a Chmeľnyckou oblasťou.

8:30 Počas uplynulého dňa prišla Moskva o ďalších 840 vojakov

Počas uplynulého dňa na Ukrajine podľa Kyjiva Rusko stratilo 840 vojakov. Počet príslušníkov ruských ozbrojených síl vyradených z boja sa tak od začiatku vojny zvýšil na 451 730, uviedol v piatok na Facebooku ukrajinský generálny štáb. Za uplynulý deň Moskva podľa neho prišla aj o deväť tankov, 19 obrnených bojových vozidiel pechoty, 34 delostreleckých systémov a dva raketomety.

Od začiatku invázie na Ukrajinu Rusko podľa Kyjiva celkovo stratilo už 7 146 tankov, 13 698 obrnených bojových vozidiel pechoty, 11 486 delostreleckých systémov a 1 042 raketometov.

Správy z predchádzajúceho dňa 11. 4. 2024:

18:40 Ruské útoky zničili kyjevskú elektráreň a poškodili ďalšie zariadenia

Ruské rakety a drony zničili vo štvrtok veľkú elektráreň blízko Kyjeva a zasiahli elektrárenské zariadenia aj v ďalších oblastiach Ukrajiny, oznámili ukrajinskí predstavitelia. Vytvára to ďalší tlak na ťažko skúšaný energetický systém Ukrajiny, pričom Kyjevu dochádza aj protivzdušná obrana. TASR prevzala informácie z tlačovej agentúry Reuters. Silný útok úplne zničil Trypiľskú uhoľnú elektráreň neďaleko ukrajinského hlavného mesta. Zábery zdieľané na sociálnych sieťach zachytávali obrovský požiar vo veľkom zariadení zo sovietskych čias a čierny dym stúpajúci k oblohe.

„Potrebujeme protivzdušnú obranu a ďalšiu obrannú pomoc, nie zatváranie očí a dlhé diskusie,“ napísal prezident Volodymyr Zelenskyj na sociálnej sieti Telegram. Zároveň odsúdil útoky ako teror. Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že zasiahlo palivové a energetické zariadenia na Ukrajine ako reakciu za ukrajinské útoky dronmi na ruské ropné, plynárenské a energetické zariadenia.

Apely Kyjeva na naliehavé dodanie protivzdušnej obrany zo Západu sú čoraz zúfalejšie, pretože Rusko minulý mesiac obnovilo vzdušné útoky zbraňami dlhého doletu na ukrajinský energetický systém. Útoky, ktoré zasahujú tepelné a vodné elektrárne, spôsobujú obavy, či energetický systém Ukrajiny odolá, lebo ruská vzdušná operácia ho už počas prvej zimy vojny oslabila.

Veliteľ ukrajinských vzdušných síl oznámil, že protivzdušná obrana zostrelila 18 z prichádzajúcich rakiet a 39 dronov. Pri útoku bolo použitých celkovo 82 rakiet a dronov, dodala armáda. Zničená Trypiľská elektráreň pri Kyjeve dodávala energiu pre Kyjevskú, Čerkaskú a Žytomyrskú oblasť. Jej vlastníkokm je štátna energetická spoločnosť Centrenerho. „Všetko je zničené,“ povedal Andrij Hota, šéf dozornej rady spoločnosti Centrenerho. 

17:45 Litva Ukrajine dodala protidronové systémy

Litovská vláda v rámci najnovšieho balíka pomoci dodala Ukrajine generátory, poľné lôžka a protidronové systémy. Informuje o tom web Kyiv Independent, ktorý cituje vyhlásenie litovského ministerstva obrany. „Podpora Ukrajiny zo strany Litvy je stabilná. Pomáhame Ukrajine všetkým, čí môžeme, a hľadáme spôsoby, ako pomoc zvýšiť,“ uviedol litovský minister obrany Laurynas Kasčiūnas.

Od začiatku rozsiahlej ruskej invázie na Ukrajinu poskytla Litva Kyjivu pomoc už v hodnote 610 miliónov eur, konštatoval litovský rezort obrany. V tomto roku Vilnius dodal Ukrajine okrem iného 155-milimetrové delostrelecké granáty, obrnené vozidlá M577, muníciu do protitankových granátometov Carl Gustaf, systémy diaľkovej detonácie Rise-1 a zimné oblečenie. 

16:30 Moskva obvinila britské špeciálne jednotky z pôsobenia na Ukrajine

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) tvrdí, že britská špeciálna lodná služba pôsobí na Ukrajine a pomáha ukrajinským silám pri pokusoch o operácie proti ruským jednotkám. Referuje o tom web news.sky.com.

FSB, nástupca niekdajšej KGB zo sovietskej éry, uviedla, že zmarila plán britských špeciálnych jednotiek na vylodenie ukrajinských sabotážnych vojakov na ostrovčeku Tendrivská kosa v Čiernom mori, ktorý leží pri Rusmi okupovanej časti ukrajinskej Chersonskej oblasti.

FSB uviedla, že zajali vysokopostaveného vojaka špeciálnych ukrajinských námorných síl a že nad ukrajinskou jednotkou špeciálnych síl „dohliadala jednotka špeciálnej lodnej služby, čo naznačuje priame zapojenie Británie do konfliktu“. Britské ministerstvo obrany sa zatiaľ k týmto tvrdeniam nevyjadrilo.

16:00 Ruský útok na Mykolajiv zabil štyroch civilistov

Štyria ľudia prišli o život a ďalších päť utrpelo zranenia pri štvrtkovom ruskom útoku na ukrajinské mesto Mykolajiv. Informuje o tom spravodajský web Kyiv Independent, ktorý cituje správu južných síl ukrajinskej armády.

Útok na Mykolajiv poškodil obytné budovy, priemyselné zariadenia a autá, uviedla armáda. Starosta mesta Oleksandr Senkevyč povedal, že cieľom úderu bol starý priemyselný objekt. Mykolajivská oblasť je pravidelným terčom ruských útokov.

13:15 Rusi zaútočili aj na dva podzemné zásobníky plynu

Terčom ruského vzdušného útoku proti ukrajinskej energetickej infraštruktúre v noci na štvrtok boli aj dva podzemné zásobníky plynu. Uviedla to ukrajinská štátna ropná a plynárenská spoločnosť Naftohaz. Nikto zo zamestnancov podľa firmy nebol zranený. Informuje o tom web Kyiv Independent.

„Situáciu majú pod kontrolou naši špecialisti a všetky zainteresované služby,“ uviedol generálny riaditeľ skupiny Naftohaz Oleksij Černyšov. Nepovedal však, aké sú následky útokov a neprezradil ani lokalitu napadnutých zariadení. Podľa webu Kyiv Independent bolo údajne poškodené plynárenské zariadenie v okrese Stryj vo Ľvivskej oblasti.

Napriek tvrdým ruským útokom si Ukrajina počas uplynulej zimy prvýkrát v histórii vystačila s vlastnými zásobami plynu.

12:00 Kyjev zničil 18 ruských rakiet a 39 dronov

Ukrajinská protivzdušná obrana v noci na štvrtok počas ruského útoku na energetickú infraštruktúru krajiny zničila 18 ruských rakiet a 39 dronov. Informuje o tom spravodajský web Kyiv Independent, ktorý cituje štvrtkovú správu ukrajinských vzdušných síl.

Moskva na útok použila 40 dronov Šáhid, pričom Ukrajinci okrem jedného všetky zlikvidovali. Kremeľ vystrelil aj štyri riadené rakety Ch-59, Kyjev zničil dve z nich. Z dvadsiatich ruských striel s plochou dráhou letu Ch-101 Ukrajina zničila 16. Rusi útočili aj dvanástimi raketami S-300 a šiestimi strelami Kinžal.

11:25 Rozsiahly ruský útok zasiahol energetickú infraštruktúru krajiny

Ruská armáda v noci na štvrtok podnikla rozsiahly vzdušný útok na kritickú ukrajinskú infraštruktúru po celej krajine. Údery poškodili energetické objekty vrátane rozvodní v Charkivskej, Kyjivskej, Zaporižžskej, Odeskej a Ľvivskej oblasti, uviedla ukrajinská štátna energetická spoločnosť Ukrenerho. Informuje o tom web Kyiv Independent.

Ukrajinská armáda konštatovala, že Moskva zaútočila dronmi, raketami s plochou dráhou letu z bombardérov Tu-95 a hypersonickými strelami Kinžal. Napríklad Charkivskú oblasť podľa jej gubernátora Oleha Synjehubova zasiahli najmenej desaťkrát. Bez prúdu zostalo viac ako 200-tisíc odberateľov elektriny.

11:15 Ukrajinský parlament prijal kontroverzný zákon o nábore nových brancov

Ukrajinský parlament schválil vo štvrtok zákon, ktorý upravuje nábor nových brancov v krajine. Kontroverzná legislatíva bola prijatá po niekoľkých mesiacoch odkladov a tisíckach pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov, informuje TASR podľa správy agentúry AFP.

Za zákon hlasovalo 283 poslancov 450-členného parlamentu. „Návrh zákona o mobilizácii bol prijatý ako celok,“ uviedol poslanec Jaroslav Železňak v príspevku na platforme Telegram. Zákon podľa AFP okrem iného neumožní prepustenie dlhoročných vojakov z radov armády, čo rozhnevalo mnohých vojakov a ich rodiny.

Nová legislatíva bola podnietená žiadosťou vedenia armády pod bývalým hlavným veliteľom Valerijom Zalužným, ktorý pred niekoľkými mesiacmi vyhlásil, že Ukrajina potrebuje pol milióna nových regrútov na posilnenie pozícií na frontovej línii v boji proti ruskej invázii.

9:45 Zelenskyj: Rusko v noci podniklo 40 raketových a 40 dronových útokov na Ukrajinu 

Rusko v noci na štvrtok vystrelilo na Ukrajinu viac než 40 rakiet a uskutočnilo 40 dronových útokov, pričom cielilo na "kritickú infraštruktúru" krajiny, uviedol ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý zároveň opätovne požiadal o dodanie systémov protivzdušnej obrany Kyjevu. TASR informuje podľa agentúry AFP.

„V noci Rusko vystrelilo viac než 40 rakiet a 40 dronov na Ukrajinu,“ napísal Zelenskyj na platforme X. „Niektoré rakety a drony (iránskej výroby) Šáhid boli úspešne zostrelené. Žiaľ, len časť z nich. Ruskí teroristi opäť raz cielili na kritickú infraštruktúru,“ dodal ukrajinský prezident.

Zároveň spresnil, že došlo k ďalšiemu ohavnému útoku na veľkomesto Charkov i na Charkovskú oblasť. „Cielili však aj na objekty v Kyjevskej, Záporožskej, Ľvovskej a Odeskej oblasti,“ napísal.

sita/Ukrainian Presidential Press Office via AP

„Všetci naši európski susedia a ďalší partneri vidia kritickú potrebu Ukrajiny pre systémy protivzdušnej obrany. Práve teraz, s našou schopnosťou prekonať ruský teror, môže svet ukázať, že s každým terorom sa zaobchádza rovnako ako so zločinom. Ak však bude Rusku umožnené v tom pokračovať, ak ruské rakety a bezpilotné lietadlá budú naďalej útočiť nielen na Ukrajinu, ale aj na odhodlanie našich spojencov, bude to znamenať globálnu licenciu na teror,“ uviedol Zelenskyj na platforme X.

„Potrebujeme systémy protivzdušnej obrany a ďalšiu obrannú pomoc, nielen zatvárať oči a viesť zdĺhavé diskusie,“ dodal ukrajinský prezident, ktorý zároveň vyjadril vďačnosť „všetkým na svete, ktorí skutočne podporujú boj Ukrajiny o život“.

8:25 Rusko podniklo najmenej desať náletov na Charkovskú oblasť

Ruské jednotky vykonali najmenej desať vzdušných útokov cielených na kritickú infraštruktúru v meste Charkov i v celej Charkovskej oblasti na severovýchode Ukrajiny, uviedol vo štvrtok skoro ráno tamojší gubernátor Oleh Synehubov. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.

„Okupanti podnikli najmenej desať úderov na kritickú infraštruktúru mesta Charkov a (Charkovskej) oblasti,“ napísal Synehubov na platforme Telegram s tým, že neboli hlásené žiadne obete. Starosta Charkova Igor Terechov zároveň spresnil, že ruská armáda použila pri útokoch na toto druhé najľudnatejšie ukrajinské mesto rakety.

Ukrajinské letectvo predtým uviedlo, že vzlietlo približne deväť ruských strategických bombardérov typu Tu-95MS a pravdepodobne sa chystali na raketové útoky na Ukrajinu, pripomína AFP. „Súdiac podľa toho, na čo ruský agresor cieli, je možné očakávať problémy s dodávkami energií v Charkove,“ uviedol Terechov v skoršom príspevku na Telegrame. Gubernátor Synehubov vo štvrtok ráno dodal, že sa pracuje na odstránení výpadkov elektriny.

Z juoukrajinskej Záporožskej oblasti hlásil vo štvrtok tamojší gubernátor Ivan Fedorov explózie, cituje AFP. Moskva v uplynulých mesiacoch často útočila na zariadenia energetickej infraštruktúry Ukrajiny a podnikla niektoré z najväčších leteckých úderov za uplynulé dva roky vojny. Ruské rakety, ktoré dopadli na územie Ukrajiny v stredu, pripravili o život sedem ľudí, uviedli miestni predstavitelia. 

Správy z predchádzajúcich dní si môžete prečítať tu

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite