Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Ukrajina ONLINE: Americká snemovňa reprezentantov schválila balík pomoci pre Ukrajinu

.redakcia .sita .tasr .svet

Sledujte aktuálne informácie o vojne na Ukrajine.

Ukrajina ONLINE: Americká snemovňa reprezentantov schválila balík pomoci pre Ukrajinu sita/AP Photo/J. Scott Applewhite

aktuálne informácie o situácii na Ukrajine:

  • Americká snemovňa reprezentantov schválila balík pomoci pre Ukrajinu
  • Od začiatku invázie na Ukrajinu prišlo o život najmenej 545 detí
  • Ukrajinci vykonali rozsiahle útoky dronmi na osem ruských oblastí
  • Rýchly ruský postup je následkom nedostatku ukrajinskej protivzdušnej obrany na fronte
  • Ukrajina zasiahla v noci dronmi tri elektrické stanice a sklad paliva v Rusku
  • Ruský útok na prístav Pivdennyj zničil agroprodukty pre Áziu a Afriku

20:30 Americkú pomoc komentuje aj Eugen Korda

„Americkí zákonodarcovia po dlhých týždňoch odkladania schválili vojenskú pomoc pre Ukrajinu, Izrael a Taiwan. Je to dobrá správa nielen pre obyvateľov týchto štátov, ale aj pre nás Európanov,“ píše Eugen Korda.

Celý názor si prečítajte na tomto odkaze.

20:20 USA: Snemovňa reprezentantov schválila balík pomoci pre Ukrajinu

Americká Snemovňa reprezentantov schválila v sobotu balík pomoci pre Ukrajinu vo výške takmer 61 miliárd dolárov (57,3 miliardy eur). TASR o tom informuje na základe správy televízie CNN. Viac sa dočítate tu.

19:00 Pri dopravnej kontrole zastrelili policajta, hľadajú dvoch vojakov

Na západe Ukrajiny v sobotu údajne dvaja vojaci zastrelili pri dopravnej kontrole policajta a ďalšieho zranili, oznámila tamojšia polícia. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

Prokuratúra uviedla, že k incidentu došlo ráno vo Vinnyckej oblasti juhozápadne od hlavného mesta Kyjev. Dodala, že v súčasnosti pátrajú po dvoch ukrajinských vojakoch. Úrady zverejnili o streľbe len málo podrobností.

Ukrajinská armáda však informovala, že hľadaní vojaci boli pred rokom súčasťou mechanizovanej brigády a teraz slúžia v inej jednotke. Tamojšie médiá zverejnili fotografiu, na ktorej sú údajne podozriví vo svojom vozidle.

18:45 Od začiatku invázie na Ukrajinu prišlo o život najmenej 545 detí

Ruská invázia na Ukrajinu si od jej začiatku podľa ukrajinskej generálnej prokuratúry vyžiadala prinajmenšom 1 843 detských obetí. Podľa výpočtov prokuratúry, o ktorých informuje spravodajský portál Kyiv Independent, najmenej 545 detí bolo zabitých. Ďalších 1 298 detí utrpelo zranenia rôznej závažnosti.

Väčšina z počtu detských obetí, a to 529, sú deti z Doneckej oblasti. V Charkivskej oblasti potvrdili 346 prípadov, v Chersonskej oblasti 150, v Dnipropetrovskej 135, v Kyjivskej 130, v Zaporižžskej 108 a v Mykolajivskej 104 detských obetí.

15:15 Rýchly ruský postup je následkom nedostatku ukrajinskej protivzdušnej obrany na fronte

Nedostatok ukrajinskej protivzdušnej obrany na fronte umožňuje rýchlejší postup ruských síl. Analytici z amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) konštatujú, že ukrajinská protivzdušná obrana zostáva obmedzená a degradovaná, čo umožňuje ruským lietadlám pôsobiť voľne a bez ohrozenia v určitých kritických oblastiach frontovej línie. To sa týka aj oblasti pri meste Časiv Jar v Doneckej oblasti. Informuje o tom spravodajský portál Ukrajinská pravda.

Schopnosť ruských lietadiel operovať v hĺbkach viac ako 100 kilometrov v ukrajinskom vzdušnom priestore blízko frontovej línie bez výrazných strát naznačuje, že ukrajinská protivzdušná obrana v tejto oblasti v súčasnosti nie je dostatočná na ich obmedzenie alebo odradenie, uvádza ISW vo svojej najnovšej správe o vojne na Ukrajine.

Schopnosť Kyjiva viesť útoky na veľké vzdialenosti na ruské strategické lietadlá zapojené do boja by podľa inštitútu mohla dočasne obmedziť ruské vzdušné operácie, ako sa to v minulosti stalo s taktickými lietadlami. Analytici však upozorňujú, že táto schopnosť nemôže kompenzovať kritický nedostatok protivzdušnej obrany na Ukrajine. Ukrajinské sily si musia určiť priority pri rozdeľovaní obmedzených prostriedkov protivzdušnej obrany, a to má vysokú cenu.

14:30 Ukrajinci vykonali rozsiahle útoky dronmi na osem ruských oblastí

Ukrajinské bezpilotné lietadla v noci na sobotu zaútočili na ruské územie. Bola to spoločná operácia ukrajinskej vojenskej rozviedky, bezpečnostnej služby (SBU) a ukrajinských síl pre špeciálne operácie. Informuje o tom spravodajský portál Ukrajinská pravda, ktorému to povedali zdroje v rozviedke a bezpečnostnej službe.

Desiatky dronov doleteli do Belgorodskej, Brianskej, Kurskej, Tulskej, Smolenskej, Riazanskej, Kalužskej a Moskovskej oblasti. Cieľom bola energetická infraštruktúra, ktorá napája zariadenia obranného priemyslu. Niektoré oblasti mali po útokoch dronmi problémy s dodávkou elektriny a vody. Zasiahnuté boli najmenej tri rozvodne a sklad paliva, pričom vznikli požiare, uviedli zdroje.

Ruské ministerstvo obrany v sobotu vyhlásilo, že ruské systémy protivzdušnej obrany v noci zneškodnili 50 bezpilotných lietadiel.

14:00 Na snímke je zachytený traktor, ktorý pracuje na poli, na ktoré dopadla časť ruskej riadenej strely

sita/AP Photo/Andrii Marienko

13:00 Ukrajina zasiahla v noci dronmi tri elektrické stanice a sklad paliva v Rusku

Ukrajina spustila v noci na sobotu vlnu útokov dronmi na osem ruských oblastí a zasiahla tri elektrické stanice a sklad paliva, informoval zdroj z ukrajinského obranného sektora tlačovú agentúru AFP. „Zasiahnuté boli najmenej tri elektrické stanice a sklad paliva a začali horieť. Cieľom bola energetická infraštruktúra, ktorá napája ruský vojensko-priemyselný komplex,“ povedal zdroj. TASR prevzala informácie z AFP. Ruské ministerstvo obrany tiež uviedlo, že Ukrajina vypustila v noci na sobotu vlnu dronov na osem ruských oblastí. 

Protivzdušná obrana zostrelila 50 dronov nad ôsmimi ruskými oblasťami, vrátane 26 dronov nad západnou Belgorodskou oblasťou v blízkosti ukrajinskej hranice, dodalo ruské ministerstvo. Vo vlne útokov zahynuli dvaja ľudia - žena so zlomenou nohou a muž, ktorý jej pomáhal, keď výbuchy spôsobili požiar ich domu. Informoval o tom na sociálnych sieťach gubernátor Belgorodskej oblasti Viačeslav Gladkov.

Drony boli podľa ruského ministerstva obrany tiež údajne zničené nad Brianskou, Kurskou, Tulskou, Smolenskou, Riazanskou a Kalužskou oblasťou, teda nad západom a juhom Ruska, ale aj nad Moskovskou oblasťou. 

V posledných mesiacoch sú ruské rafinérie a ropné terminály prioritnými cieľmi ukrajinských dronových útokov, pretože Ukrajina stupňuje útoky na ruské územie.

11:10 Ruský denník informoval o zabití svojho spravodajcu po ukrajinskom útoku

Vojnový spravodajca ruských novín Izvestija Semion Jeremin v piatok zahynul pri ukrajinskom útoku v Záporožskej oblasti, ktorej časť Moskva okupuje, informoval denník na sieti Telegram. TASR píše na základe agentúr AFP a Reuters.

K útoku došlo počas návratu novinára a jeho štábu z reportážnej cesty. „Na filmový štáb zaútočilo niekoľko nepriateľských dronov naraz. Prvý úder ich minul, ale pri druhom bol novinár zranený a na následky zranenia zomrel,“ uviedol denník.

Podľa novín predtým 42-ročný reportér informoval o udalostiach spoza frontových línií vo východnej časti ukrajinskej Doneckej oblasti, vrátane Ruskom okupovaného ukrajinského mesta Mariupol.

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí vo svojom vyhlásení útok ostro odsúdila a označila ho za akt pomsty za jeho novinársku prácu. Ukrajina podľa agentúry Reuters tento útok bezprostredne nekomentovala.

Najmenej 15 novinárov bolo zabitých pri informovaní o konflikte na Ukrajine od začiatku ruskej invázie vo februári 2022, uvádza Výbor na ochranu novinárov, organizácia na ochranu slobody tlače.

10:45 Ruský útok na prístav Pivdennyj zničil agroprodukty pre Áziu a Afriku

Piatkový ruský útok na čiernomorský prístav Pivdennyj na juhu Ukrajiny zničil kontajnery s poľnohospodárskymi produktmi, ktoré mali ísť do Ázie a Afriky. Informuje o tom spravodajský portál Ukrajinská pravda s odvolaním sa na ukrajinské ministerstvo pre obnovu.

Útok podľa rezortu zasiahol dva terminály určené na prepravu agroproduktov. Jeden z terminálov patrí singapurskej firme Delta Vilmar, ktorá na Ukrajine pôsobí od roku 2004.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v piatok popoludní potvrdil, že ruské sily udreli na prístav Pivdennyj a zasiahli jeho zariadenia raketami.

Piatkový úder bol podľa spomenutého ministerstva už 39. ruský útok na prístavnú infraštruktúru v Odeskej oblasti.

Informácie z predchádzajúceho dňa 19. 4. 2024:

19:50 Rusko zaútočilo na čiernomorský prístav Pivdennyj, potvrdil Zelenskyj

Ruské sily zaútočili v piatok popoludní na čiernomorský prístav Pivdennyj na juhu Ukrajiny. Raketami zasiahli prístavné zariadenia. Ako referuje web Ukrajinská pravda, na mimoriadnom zasadnutí Rady NATO-Ukrajina v Bruseli to potvrdil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

„Dnes ráno boli naše mestá Dnipro, Kryvyj Rih a Synelnykove zasiahnuté ruskými raketovými útokmi. V Dnipre bola zničená obyčajná obytná budova a ľudia zostali uväznení pod troskami. Poškodená bola železničná a autobusová stanica... Toto je len jedno ráno v jednom meste, napriek tomu ruskí teroristi útočia na našu krajinu denne a každú noc v rôznych mestách a komunitách,“ uviedol Zelenskyj.

Dodal, že mestá ako Charkiv, Odesa, Sumy, Černihiv, Mykolajiv, Cherson či Dnipro „nemajú spoľahlivú obranu proti ruským teroristom“. „Práve v čase, keď som sa pripravoval na tento rozhovor, zasiahli námorný prístav Pivdennyj. Niekoľko rakiet zasiahlo prístavné zariadenia, a to nielen ukrajinské, ale aj singapurské,“ dodal ukrajinský líder.

Vojenská správa Odeskej oblasti predtým informovala, že ruské sily zaútočili v piatok popoludní raketami na Odeskú oblasť a spôsobili škody na prístavnej infraštruktúre. 

14:35 Počet obetí ruského útoku na Dnepropetrovskú oblasť stúpol na deväť

Na deväť sa zvýšil počet obetí nočného útoku ruskej armády na Dnepropetrovskú oblasť na juhu Ukrajiny. Medzi mŕtvymi sú tri deti a zranenia utrpelo viac než 10 osôb. Oznámilo to ukrajinské ministerstvo vnútra, píše TASR na základe správy agentúry AFP.

Obete hlásia v meste Dnipro i v Synelnykovskom rajóne juhovýchodne od tohto mesta. Úrady pôvodne hlásili osem obetí, jedno dieťa však neskôr zraneniam podľahlo v nemocnici. Počet obetí sa ešte môže zvýšiť, dodali úrady.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý opakovane žiadal spojencov o posilnenie protivzdušnej obrany, uviedol, že Rusko musí za útok niesť zodpovednosť.

14:00 Ukrajinský prezident navštívil Doneckú oblasť

Zelenskyj o tom informoval na sociálnej sieti.

12:30 Rusi sa snažia prelomiť ukrajinskú obranu na šiestich frontoch

Ruské okupačné sily počas uplynulého dňa útočili na ukrajinské pozície na šiestich frontoch, pričom najviac útokov podnikli na bachmutskom, avdijivskom a novopavlivskom fronte. Počas uplynulého dňa sa odohralo 82 bojových stretov. Uviedol to v piatok na Facebooku ukrajinský generálny štáb, informuje web Ukrajinská pravda.

Na bachmutskom fronte Ukrajinci odrazili 25 ruských útokov. Na fronte pri Novopavlivke sa Rusi za podpory letectva o prielom pokúsili 20-krát. Šestnásť nepriateľských útokov Ukrajinci odrazili na fronte pri Avdijivke, štyri na lymanskom fronte a štyri na fronte pri Orichive.

Na chersonskom fronte ruská armáda pokračovala v snahe o vytlačenie Ukrajincov z ich premostia na východnom brehu rieky Dnipro a podnikla 11 útokov, ktoré však boli neúspešné, konštatoval ukrajinský generálny štáb.

9:30 Ukrajina sa prihlásila k prvému zostreleniu ruského bombardéra

Ukrajinská armáda v piatok oznámila, že zničila ruský strategický bombardér po útoku ruských rakiet a dronov na ukrajinské mestá. TASR o tom informuje podľa správ agentúr AFP a Reuters.

„Protilietadlové raketové jednotky vzdušných síl v spolupráci s ukrajinskou vojenskou rozviedkou prvýkrát zničili strategický bombardér Tu-22M3, nositeľa striel Ch-22, ktoré ruskí teroristi používajú pri útočení na ukrajinské mestá,“ uviedol veliteľ ukrajinských vzdušných síl Mykola Oleščuk na sociálnej sieti Telegram.

Viac sa dočítate na tomto odkaze, kde nájdete aj krátke vyjadrenie redaktora Eugena Kordu.

9:10 Ruský útok na Dnepropetrovskú oblasť si vyžiadal tri obete

Traja ľudia zahynuli a ďalších 20 utrpelo zranenia pri nočnom útoku ruskej armády na Dnepropetrovskú oblasť na juhu Ukrajiny. Uviedli to v piatok ukrajinskí predstavitelia, informuje TASR na základe správy agentúry AFP.

„V meste Dnipro horí päťposchodová budova. Je čiastočne zničená. Pod troskami sa môžu nachádzať ľudia,“ napísal gubernátor Dnepropetrovskej oblasti Serhij Lysak na platforme Telegram. Spresnil, že boli zničené dve horné poschodia budovy v centre mesta.

Predseda Dnepropetrovskej regionálnej rady Mykola Lukašuk uviedol, že pri útoku zahynuli dvaja ľudia a 15 osôb utrpelo zranenia. Ďalšiu obeť a dvoch zranených vrátane 14-ročného dievčaťa hlásili úrady po útoku na Synelnykovský rajón.          

Pri útoku na infraštruktúrne zariadenie v meste Kryvyj Rih západne od Dnepra utrpeli zranenia dvaja muži a žena, informoval vysokopostavený predstaviteľ miestnej vojenskej správy Olexandr Vilkul.

Správy z predchádzajúcich dní si môžete prečítať tu

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite