Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Šíp rovno do srdca Iránu

.matúš Dávid .svet .tvár týždňa

Iránci v ňom videli národného hrdinu, pre Izrael či USA bol, naopak, fanatickým teroristom a nepriateľom číslo jeden. Generál Kásim Sulejmání, architekt iránskej agresie a dirigent vojen na Blízkom východe, je po smrti. Čo Američania spôsobili, keď zabili jedného z najmocnejších mužov Iránu?

Šíp rovno do srdca Iránu IRANIAN SUPREME LEADER PR/POOL/AFP/PROFIMEDIA

nemálo svetových udalostí nás vlani utvrdilo v tom, ako veľmi sa zmýlil známy americký politológ a filozof Francis Fukuyama, ktorý krátko po kolapse totalitných komunistických režimov v Európe tvrdil, že víťazstvo západného modelu liberálnej demokracie je neodvratné a znamená koniec dejín. Veľakrát sme aj v roku 2019 pocítili, že autokrati na čele dobyvačných veľmocí, Vladimir Putin alebo čoraz vplyvnejší Si Ťin-pching a Recep Tayyip Erdoğan, urobia všetko preto, aby sa udržali pri moci čo najdlhšie. Avšak to, že sa svet stane nebezpečnejším miestom už tretí deň nového roka, by si dovolil predpovedať málokto.

Americká armáda bez vedomia Kongresu, a teda len na príkaz prezidenta Donalda Trumpa, pomocou bezpilotného lietadla zabila na letisku v irackom Bagdade vysokopostaveného veliteľa špeciálnych jednotiek Kuds iránskych revolučných gárd, 62-ročného generálmajora Kásima Sulejmáního.

Výnimočný vojenský stratég, ktorý mal na rukách krv stoviek amerických občanov (a takisto ľudí z množstva iných krajín), bol hviezdou iránskej armády a politiky. Popularitu medzi ľuďmi si udržiaval sťaby celebrita, veľa podporovateľov mal aj na sociálnej sieti Instagram. No kým bol tento muž, dlhé roky dokonca vplyvnejší ako iránsky prezident, v skutočnosti?

„Ďalšia ozbrojená intervencia by ničomu neprospela, vojna s Iránom by bola dlhá a krvavá.“

Z radov iránskej armády vytŕčal už počas dlhej vojny s Irakom v 80. rokoch minulého storočia. Na výslnie sa dostal v roku 2003, keď Američania so spojencami  vkročili do Iraku a zvrhli Saddáma Husajna. Odvtedy až do svojej smrti bol tento islamský fundamentalista najuznávanejším veliteľom iránskych vojenských síl. Stelesňoval národný odpor proti Spojeným štátom a Izraelu, štátu, ktorý chce ultrakonzervatívny teokratický režim vymazať z mapy sveta. Nikdy nestál o zlepšenie vzťahov, ba ani o spoluprácu so Západom. Iránsky najvyšší duchovný vodca, ajatolláh Alí Chameneí, nazýval Kásima Sulejmáního „žijúcim mučeníkom revolúcie“.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite