Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Buckinghamský palác prejavil neľúbosť nad Cameronovými výrokmi

.redakcia .svet

Priznanie bývalého britského premiéra Davida Camerona, že pred referendom o nezávislosti Škótska od Spojeného kráľovstva v roku 2014 požiadal kráľovnú Alžbetu II. o intervenciu, vyvolalo vo štvrtok v Buckinghamskom paláci nevôľu.

Buckinghamský palác prejavil neľúbosť nad Cameronovými výrokmi Kirsty Wigglesworth/AP/SITA

úlohou hlavy štátu v Spojenom kráľovstve je totiž zostať neutrálnou a nezasahovať do politického vývoja.

Expremiér Cameron, ktorý stál na čele úspešnej kampane za zotrvanie Škótska v kráľovstve, skôr vo štvrtok v dokumentárnom filme BBC priznal, že žiadal kráľovnú o pomoc - povedal jej, či by nemohla aspoň „zdvihnutím obočia“ naznačiť, že s nezávislosťou Škótska nesúhlasí. Existovala totiž možnosť, že Škótsko bude v referende hlasovať za odtrhnutie.

Podľa vlastných slov sa expremiér vtedy rozprával s kráľovniným osobným tajomníkom a tomu povedal, že „nežiada o nič, čo by bolo akýmkoľvek spôsobom nevhodné alebo protiústavné, ale len o zdvihnutie obočia, hoc i len o pár milimetrov, čo si myslíme, že by mohlo zavážiť“.

 
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite