Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Požiare v Amazonskom pralese sa vymkli spod kontroly. Brazília nasadí armádu

.nicol Tomečková .svet

Brazílsky prezident Jair Bolsonaro otočil a povolil rozmiestnenie vojakov v prírodných rezerváciách. Majú chrániť Amazonský prales pred rozširovaním požiarov.

Požiare v Amazonskom pralese sa vymkli spod kontroly. Brazília nasadí armádu Victor R. Caivano/AP/SITA

v televíznom vysielaní brazílsky prezident vyhlásil, že povolil ozbrojeným silám bojovať proti požiarom. „Naučil som sa milovať amazonský les a chcem mu pomôcť chrániť ho,“ povedal. 

Je to zásadný obrat v jeho rétorike. Od nástupu do funkcie totiž pravidelne slovne podporoval vypaľovanie pralesa a jeho premenu na poľnohospodárske oblasti či využívanie na ťažbu nerastných surovín. 

Amazonský prales sa v posledných mesiacoch zmenšoval niekoľkonásobne rýchlejším tempom, než v predchádzajúcich rokoch. Len počas mesiaca júl ťažiari odlesnili stromy o vyše trojnásobnej rozlohe TANAP-u. Brazílsky Národný ústav pre výskum vesmíru (INPE) varoval, že pri súčasnom rýchlom tempe odlesňovania sa do roku 2030 prales v Brazílii zmenší na 40 percent pôvodnej veľkosti.

Prezident Bolsonaro za to čelil veľkej kritike odborníkov a aktivistov. Jair Bolsonaro ich ignoroval a vedcov, ktorí zverejňovali satelitné snímky dokazujúce obrovské miznutie pralesa, obviňoval z klamstva.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite