Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Boris Johnson sa stane novým britským premiérom

.redakcia .svet

Je to oficiálne. Po Therese Mayovej nastúpi do funkcie premiéra Veľkej Británie Boris Johnson.

Boris Johnson sa stane novým britským premiérom AP Photo/Frank Augstein Boris Johnson.

novým britským premiérom a lídrom Konzervatívnej strany bude bývalý minister zahraničných vecí a niekdajší starosta Londýna Boris Johnson. Vo voľbe porazil Jeremyho Hunta. Z celkových takmer 160 000 členov strany získal Johnson 92 153 hlasov. Úrad preberie oficiálne v stredu večer.

Meno bývalého starostu Londýna sa spomínalo hneď po odstúpení Theresy Mayovej z postu premiérky po nevydarenom brexite.

Johnson počas prezentácie svojej vízie ešte ako možný líder konzervatívcov zdôraznil, že on svoje vyjadrenia „zjemňovať" nebude, ale práve naopak, bude „aj naďalej hovoriť na rovinu".

Bývalý minister zahraničných vecí Spojeného kráľovstva a jeden z najviditeľnejších zástancov brexitu je presvedčený o tom, že vláda sa odcudzila britským občanom, ktorí „často cítia", že jej predstavitelia „zjemňujú svoje vyjadrenia a dávajú si servítku pred ústa".

Sky News sa v tejto súvislosti Johnsona opýtala, či si nemyslí, že ho séria jeho kontroverzných vyjadrení, v rámci ktorých napríklad prirovnal moslimské ženy v burkách k „poštovým schránkam" a „bankovým lupičom", nediskvalifikujú ako vhodného kandidáta na post premiéra.

„Ak niekedy, keď sa snažím úprimne povedať to, čo si myslím, použijem jazyk a slovné spojenia, ktoré niekoho urazia, tak je mi to, samozrejme, ľúto,“ odpovedal Johnson.

„Budem však aj naďalej hovoriť tak otvorene, ako len viem, pretože si myslím, že presne to chce britská verejnosť počuť," uviedol vtedajší kandidát na premiéra na záver.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite