Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Venezuela dnes čiastočne znovuotvorí svoju hranicu s Kolumbiou

.redakcia .svet

Maduro nariadil čiastočne zatvoriť hranicu s Kolumbiou vo februári. Dôvodom bola snaha opozičného lídra Juana Guaidóa, priniesť do Venezuely humanitárnu pomoc.

venezuela dnes čiastočne opäť otvorí svoju hranicu s Kolumbiou, takmer štyri mesiace po jej uzavretí, oznámil venezuelský prezident Nicolás Maduro.

„V rámci uplatňovania našej suverenity som nariadil, aby v sobotu otvorili hraničný priechod do Kolumbie v štáte Táchira,“ napísal Maduro na Twitteri.

„Sme mierumilovný národ, ktorý odhodlane bráni svoju nezávislosť a sebaurčenie,“ dodal Maduro.

Hranicu s Kolumbiou nariadil Maduro čiastočne zatvoriť vo februári. Dôvodom bola snaha opozičného lídra Juana Guaidóa, ktorý sa v januári vyhlásil za dočasného prezidenta, priniesť do Venezuely humanitárnu pomoc, ktorú vláda USA letecky dopravila do Kolumbie. Maduro v tom však videl zámienku pre vojenskú intervenciu.

Oznámenie Madura prišlo niekoľko hodín po tom, čo OSN konštatovala, že len od novembra 2018 viac ako milión ľudí odišlo z Venezuely, ktorá sa v súčasnosti zmieta v ťažkej ekonomickej a politickej kríze. 

Za posledné roky opustili krajinu vyše štyri milióny ľudí. Najviac ich je v Kolumbii, a to asi 1,3 milióna. Z údajov Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) vyplýva, že v Peru sa usadilo 768.000 Venezuelčanov .

Venezuela v máji znovu otvorila svoju pozemnú hranicu s Brazíliou a námornú hranicu s ostrovom Aruba (zámorské autonómne územie Holandska) v Karibskom mori.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite