Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Ako Kiska zamieša karty a čo prinesie do slovenskej politiky? Sledujte LIVE Zákulisné rečy so Sulíkom, Hlinom, Kollárom a Beblavým na Facebooku .týždňa.

Podcenená žena

.dalibor Roháč .svet .komentár týždňa

Theresa May je najmenej docenená politička súčasnosti. Hlúposť, poviete si. Veď čo to bol za nápad s predčasnými voľbami, ktoré zničili konzervatívnu väčšinu v britskom parlamente?

Podcenená žena Matt Dunham, Pool/AP/SITA

mayovej plán brexitu sa nepáči doslova nikomu – euroskeptikom ani „remainerom“. Ani vychádzať s Donaldom Trumpom sa na rozdiel od Macrona či najnovšie aj Junckera nikdy nenaučila. Zavše sa možno dá s Mayovou súcitiť, no málokto na jej líderstvo hľadí s nadšením. Jej talent však vynikne, ak si uvedomíme, akú silnú hru dokáže hrať s mimoriadne slabými kartami, ktoré dostala v roku 2016. 

Predpovedí o jej politickom konci bolo neúrekom. Doposiaľ však Theresa May dokázala úspešne čeliť jednej kríze za druhou a zanecháva za sebou len také kompromisy, ktoré síce nikoho výrazne netešia, ale väčšina s nimi dokáže žiť. A nejde o nič zanedbateľné. To, čo sľúbili v roku 2016 zástanci brexitu britským voličom, bolo nemožné. Ak dnes „sen o brexite zomiera,“ ako to melodramaticky napísal v rezignačnom liste Boris Johnson, je to znak toho, že sa v krajine aj vďaka Mayovej zobúdza zmysel pre realitu.

Pre EÚ je zatiaľ neprijateľné, aby sa Veľká Británia tešila z výhod spoločného trhu bez toho, aby aplikovala európske pravidlá a akceptovala slobodný pohyb osôb. Iste, pri iných krajinách dokázal Brusel rozličné aspekty politickej a ekonomickej integrácie oddeliť. Išlo však o krajiny, ktoré sa usilovali k EÚ priblížiť. Je to zrozumiteľný postoj, ktorý sa len tak nezmení. 

„Jej talent však vynikne, ak si uvedomíme, akú silnú hru dokáže hrať s mimoriadne slabými kartami, ktoré dostala v roku 2016.“

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite