Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Kalifornia je v plameňoch, Gréci búrajú domy a Portugalci pre dym nevideli Slnko

.matúš Dávid .svet

Leto v znamení ohňa. Z Kalifornie na západe USA hlásia najväčšie požiare v dejinách, Gréci po ničivej skaze odvolávajú zodpovedných a búrajú nelegálne domy. V Portugalsku oheň ohrozil aj turistov, Švédsku zase v najhoršom pomohol zvyšok EÚ. Pozrite si prehľad najväčších požiarov tohto leta.

Kalifornia je v plameňoch, Gréci búrajú domy a Portugalci pre dym nevideli Slnko Noah Berger/AP Photo/SITA Kalifornia 31. júl 2018: Štát od konca júla ničí najrozsiahlejší lesný požiar v jeho histórii.

kalifornia, Spojené štáty americké

V najľudnatejšom štáte USA, Kalifornii, už od konca júla vyčíňa vôbec najrozsiahlejší lesný požiar v jeho dejinách. Hasiči odhadujú, že potrvá minimálne do konca augusta. Ešte v piatok 10. augusta zúrilo v tomto bohatom americkom štáte najmenej osemnásť lokálnych lesných požiarov a úrady hlásili deväť obetí. 

V prípade jedného požiaru už polícia zatkla a obvinila podozrivého podpaľača. 51-ročnému Forrestovi Gordonovi Clarkovi teraz hrozí doživotný trest. Do boja proti ničivým plameňom sa po celej Kalifornii zapojilo štrnásťtisíc hasičov, stovky domov ani desaťtisíce hektárov porastov však už zachrániť nestihli. Horí väčšinou v suchých, odľahlých oblastiach, ale tisíce ľudí museli napriek tomu z bezpečnostných dôvodov opustiť svoje domovy. 

Teploty vzduchu sú v oblasti aj naďalej vysoké, fúka vietor a hasičom komplikuje prácu aj ťažko dostupný terén či vyschnutá pôda. Pokrok pri hasení ohňa sa už podaril v blízkosti slávneho Yosemitského národného parku. Zatiaľ je však otázne, kedy obľúbenú turistickú atrakciu opäť sprístupnia verejnosti.

„Hasiči odhadujú, že kalifornské požiare potrvajú minimálne do konca augusta.“

grécko

Mimoriadnu situáciu v súvislosti s lesnými požiarmi, a to najničivejšími v krajine za posledné desaťročia, zažilo koncom júla aj Grécko. Neprežilo viac ako deväťdesiat ľudí, vyše polovicu obetí tvoria ľudia vo veku po šesťdesiatke. Desiatky osôb sú stále v nemocnici. Oheň zničil tisíce hektárov zalesnených pozemkov aj obývaných oblastí. 

Ľavicová vláda premiéra Alexisa Tsiprasa čelila po požiaroch veľkej kritike verejnosti za pomalú, nedostatočnú alebo nesprávne koordinovanú reakciu na živel. Odvolala preto šéfov gréckej polície aj hasičov. Rezignoval aj minister pre verejný poriadok a ochranu obyvateľstva. Predseda gréckej vlády Tsipras prisľúbil kompletnú reformu národného úradu pre pomoc pri živelných katastrofách. Príčinu požiaru v okolí Atén naďalej vyšetrujú. Pôvodne sa hovorilo o tom, že oheň niekto založil úmyselne. Čoraz častejšie sa však spomína aj verzia, že požiar vznikol náhodne, pri spaľovaní záhradného odpadu. 

Grécko 23. júl 2018: Ľudia pred požiarmi utekajú do vody pri pláži Silver Coast v gréckom letovisku Mati. Elia Kalia via AP/SITAGrécko 23. júl 2018: Ľudia pred požiarmi utekajú do vody pri pláži Silver Coast v gréckom letovisku Mati.

V reakcii na skazu nechá grécka vláda zbúrať aj viac ako tritisíc nelegálne postavených budov. Tieto načierno postavené domy v oblasti neďaleko Atén, v lesoch aj pri pobreží, vytvorili neprehľadný labyrint ulíc. To v prípade nešťastia, akým bola aj požiar pri letovisku Mati, komplikuje záchranné práce a evakuáciu ľudí. 

Grécke požiare z tohto leta boli tretími najtragickejšími požiarmi v Európe za posledné štvrťstoročie. Slovenský rezort diplomacie oznámil, že naša vláda poskytne Grécku finančnú humanitárnu pomoc na odstránenie dôsledkov lesných požiarov vo výške päťdesiattisíc eur.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.matúš Dávid .svet
.diskusia
.neprehliadnite