Zbedačená Venezuela pod vládou Nicolása Madura je ukážkou poslednej etapy komunizmu. Venezuelská pasca však hrozí aj krajinám, ktoré oficiálne komunizmus nebudujú. Slovensko nevynímajúc.
V piatok český premiér Andrej Babiš oznámil zloženie svojej budúcej menšinovej vlády s ČSSD a podporou komunistov a prezidenta Zemana, ktorá má v júli druhýkrát získať dôveru. Je to horšie, než sa zdalo.
Pre mnohých britských konzervatívcov je odchod z EÚ otázkou národnej zvrchovanosti. O to bizarnejšie vyznievajú snahy vyňať otázku samotného odchodu spod akejkoľvek parlamentnej kontroly.
Kalábria je na prvý pohľad raj. Je tu pokoj, príroda vyzerá ako z fotiek, ktoré netreba upravovať, ľudia sú srdeční a život plynie ležérnym tempom. Tých pohľadov treba viac, aby ste si uvedomili, že tu dole do talianskej čižmy zateká.
Európa dostala lepšiu a horšiu správu. Tá lepšia znie, že stred a východ Európy už nie je len pasívnym terčom ruských hybridných akcií. Tá horšia znie, že to neplatí o regióne ako celku, skôr o niektorých jeho krajinách.
Na okrúhlom stole o transatlantických vzťahoch nás vysoko postavený predstaviteľ EÚ uisťoval: „Nikdy nepodceňujte odhodlanie Európanov udržať EÚ pokope.“ Zvláštna výzva.
Boje pokračujú, korupcia sa neznižuje, ekonomika rastie slabo, emigrácia ľudí za lepšou mzdou a životom do Európy pokračuje. Aj takto stereotypne vnímajú Slováci Ukrajinu. Ale pozor, ten obrázok je pestrejší.
Iracké voľby prekvapivo vyhral 44-ročný Muktada al-Sadr, kontroverzný klerik, odporca Američanov aj Iráncov. Pre víťazstvo sa bol ochotný spojiť aj so sekulárnymi komunistami. Čo čaká Irak pod jeho vedením?