Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Udalosť dňa: Maďarský parlament zvolil nového prezidenta republiky

.tasr .redakcia .svet

Poslanci maďarského Národného zhromaždenia na mimoriadnej schôdzi v utorok v tajnom hlasovaní zvolili za nového prezidenta republiky nominanta vládnej strany Tisza Andrása Baku, niekdajšieho predsedu Najvyššieho súdu.

Udalosť dňa: Maďarský parlament zvolil nového prezidenta republiky SITA/Zoltan Balogh/MTI via AP

v článku sa dočítate: 

  • ako prebehla voľba nového maďarského prezidenta a kto zaňho hlasoval
  • kto je nový prezident András Baka a aké má skúsenosti z oblasti ľudských práv
  • ako na nového prezidenta reaguje opozícia

Na hlasovaní sa zúčastnilo 146 poslancov, z ktorých 140 hlasovalo za a šesť proti. Podľa médií proti hlasovali zrejme poslanci opozičného Hnutia Naša vlasť (Mi Hazánk Mozgalom).

Poslanci frakcií opozičných strán Fidesz a KDNP neboli v čase hlasovania v parlamente a avizovali, že sa nezúčastnia ani na inaugurácii novej hlavy štátu.

Baka je právny expert v oblasti ľudských práv a práv menšín. Pôsobil okrem iného aj ako sudca Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP) od roku 1991 do roku 2008 a v roku 2009 ho parlament zvolil za predsedu Najvyššieho súdu. V roku 2011 bol odvolaný po tom, čo kritizoval kroky vtedajšieho premiéra Viktora Orbána pri transformácii justície.

Parlament 13. júla schválil 17. novelu ústavy, ktorej priamym dôsledkom bolo odvolanie dovtedajšieho prezidenta Tamása Sulyoka.

Šéf strany Tisza a premiér Péter Magyar v minulosti opakovane označil Sulyoka za „bábku“ a „pozostatok“ režimu bývalého premiéra Viktora Orbána.

Baka bude vo funkcii maďarského prezidenta „bábkou Tiszy“, uviedol 8. augusta v reakcii na nominovanie 73-ročného bývalého predsedu Najvyššieho súdu vládnou stranou Tisza predseda parlamentnej frakcie opozičného Fideszu János Bóka.

pellegrini zablahoželal novozvolenému maďarskému prezidentovi A. Bakovi

Prezident SR Peter Pellegrini zablahoželal novozvolenému prezidentovi Maďarska Andrásovi Bakovi. Verí, že ho bude môcť čoskoro privítať na návšteve Slovenska. 

„Slovensko a Maďarsko spájajú dlhodobé dobré susedské vzťahy, spoločná história a pevné medziľudské väzby založené na vzájomnej úcte, dôvere a otvorenom dialógu. Som presvedčený, že budeme naďalej rozvíjať spoluprácu v bilaterálnej rovine, ako aj v rámci Vyšehradskej skupiny (V4) a Európskej únie, kde nás spájajú spoločné priority a zodpovednosť za koordinovaný postup,“ vyhlásil prezident. Verí, že spoločne môžu prispievať k stabilite, bezpečnosti a prosperite regiónu a k presadzovaniu spoločných záujmov v európskej politike.

Pellegrini želá novému prezidentovi Maďarska pevné zdravie, silu, múdrosť a úspech pri výkone jeho mandátu v službe maďarským občanom. „Teším sa na osobné stretnutia vrátane pripravovaného samitu prezidentov krajín V4 na Slovensku,“ doplnila hlava štátu.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite