Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Udalosť dňa: Irán tvrdí, že zasiahol dva tankery snažiace sa preplávať Hormuzským prielivom

.tasr .sita .redakcia .svet

USA a Saudská Arábia útočili na proiránskych militantov v Iraku bez vedomia a súhlasu irackej vlády.

Udalosť dňa: Irán tvrdí, že zasiahol dva tankery snažiace sa preplávať Hormuzským prielivom SITA/P Photo/Hadi Mizban

v článku sa dočítate: 

  • ropné tankery podľa vyhlásenia Iránskych revolučných gárd nedodržali pokyny a pokúsili sa preplávať prielivom po trase, ktorú Teherán neschvaľuje
  • údery zasiahli viaceré pozície koalície, ktorá združuje niekoľko silných proiránskych skupín
  • americký prezident Donald Trump pre stanicu Fox News uviedol, že „útoky boli koordinované s irackou vládou“

iránske revolučné gardy v piatok uviedli, že zasiahli dva tankery snažiace sa preplávať Hormuzským prielivom, pričom im americká armáda údajne poskytovala krytie zo vzduchu. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Ropné tankery podľa vyhlásenia nedodržali pokyny a pokúsili sa preplávať prielivom po trase, ktorú Teherán neschvaľuje. Ide o alternatívny koridor podporovaný Spojenými štátmi.

Revolučné gardy tvrdia, že zasiahli a zastavili dva tankery, zatiaľ čo ďalšie štyri rýchlo zmenili kurz a vrátili sa na svoje predchádzajúce pozície.

Irán si od začiatku vojny s USA nárokuje kontrolu nad lodnou dopravou v Hormuzskom prielive, ktorý má kľúčovú úlohu v celosvetovom obchode s energetickými surovinami. Od lodí, ktoré tadiaľ chcú prejsť, vyžaduje, aby si od neho ešte pred tranzitom vyžiadali povolenie a zaplatili poplatky.

Vo štvrtok Revolučné gardy podľa AFP oznámili, že dva ropné tankery sa pri snahe preplávať Hormuzským prielivom otočili späť po tom, čo jeden z nich začal horieť.

USA a Saudská Arábia útočili na proiránskych militantov v Iraku bez vedomia a súhlasu irackej vlády

Iracká vláda neschválila americko-saudské útoky na proiránske milície na svojom území, povedal vo štvrtok vládny hovorca v reakcii na americké tvrdenia, že zásahy proti militantom podporovaným Iránom boli koordinované s Bagdadom.

„Vláda nemala o útokoch žiadne informácie a neschválila žiadne zásahy proti konkrétnym miestam či skupinám v Iraku,“ uviedol pre štátnu televíziu.

Spoločné útoky zabili v stredu najmenej 20 členov militantného združenia Hašd aš-Šaabí, vrátane piatich Iráncov. Údery zasiahli viaceré pozície koalície, ktorá združuje niekoľko silných proiránskych skupín. Americký prezident Donald Trump pre stanicu Fox News uviedol, že „útoky boli koordinované s irackou vládou“.

Telá piatich príslušníkov Revolučných gárd, ktorí boli pri útokoch zabití, boli prevezené späť do Iránu, informovala v piatok štátne agentúra IRNA.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite