švédové od března zakročili celkem proti pěti plavidlům stínové flotily, která umožňuje Rusku obcházet mezinárodní sankce a zejména vývozem ropy pomáhá financovat válečnou pokladnu Kremlu. Nyní vyšlo najevo, že zadržení ropného tankeru Sea Owl 1 u jižního pobřeží Švédska proběhlo mnohem dramatičtěji, než Švédská pobřežní stráž (Kustbevakningen) dosud veřejně sdělovala.
Ještě před samotným zásahem důstojník pobřežní stráže Christoffer Axeteg z paluby hlídkové lodi KBV 003 Amfitrite opakovaně kontaktoval ruské plavidlo s výzvou, aby zastavilo poté, co vplulo do švédských vod u poloostrova Falsterbo. Právě tam Švédové spatřili šanci proti lodi plující pod falešnou vlajkou zasáhnout.
Deník Expressen získal přístup k rozsáhlé rádiové komunikaci se zmíněným plavidlem – kromě zvukových záznamů, na nichž je slyšet hlas ruského kapitána. Kustbevakningen je odmítla zveřejnit s tím, že by to kapitána mohlo poškodit.
Christoffer Axeteg zahájil první volání přes radiostanici VHF 12. března v 19:55 a představil se jako „Swedish Coast Guard“ (Švédská pobřežní stráž). Poté se minutu po minutě snažil přimět posádku, aby snížila rychlost a umožnila tak Švédům vstoupit na palubu. Axeteg se však střídavě setkával buď s mlčením, nebo se zprávou, že plavidlo má právo na volný průjezd.
drama na palubě
Dvacet minut po prvním kontaktu Axeteg přitvrdil: „Nyní provádíme pronásledování vašeho plavidla. Proto podléháte švédským zákonům a nařizujeme vám, abyste okamžitě uposlechli náš rozkaz k zastavení.“ Kapitán se však dál pokoušel s lodí uprchnout do mezinárodních vod rychlostí 12 uzlů.
Po násilném vstupu na palubu se těžce ozbrojení policisté a příslušníci pobřežní stráže snažili loď zastavit. Jeden z členů posádky po určitou dobu vlastním tělem blokoval kormidelní stanoviště, aby jim zabránil převzít nad plavidlem kontrolu. Aby se jim to nakonec podařilo, museli Švédové mimo jiné pod hrozbou použití zbraně odvést kapitána i ostatní členy posádky do kuřárny v jiné části lodi. Na můstku zůstal pouze třetí důstojník. S jeho pomocí a za využití autopilota pak mohly švédské úřady převzít kontrolu nad lodí a změnit její kurz i rychlost.
Od prvního rádiového kontaktu do okamžiku, kdy se pobřežní stráži podařilo loď zadržet, uplynulo více než 44 minut. V době zásahu ve 20:39 loď stále nezpomalila a plula rychlostí téměř 12 uzlů. Následné zakotvení plavidla se také protáhlo. Trvalo několik hodin, než se kapitán uklidnil a dostal povolení vrátit se na můstek, aby podle přísných instrukcí pobřežní stráže zakotvil.
Podle informací deníku Expressen byl kapitán, který skončil ve vazbě, i v následujících hodinách ze zásahu švédských úřadů vyděšený. Redakce zveřejnila část výslechového protokolu pobřežní stráže, který má k dispozici.
Vyšetřovatel: „Čeho se bojíte?“
Kapitán: „Bojíme se smrti, že nad námi někdo převezme kontrolu a že útočníci umístí bombu na trup lodi.“
Vyšetřovatel: „Co se vám honilo hlavou, když vás oslovili? Proč jste se nerozhodl spolupracovat se švédskými úřady?“
„Byl jsem paralyzovaný“
Kapitán: „Nejdřív jsem si myslel, že je to ozbrojený útok, že někdo chce loď ovládnout. Možná teroristi. Dostal jsem strach.“
Vyšetřovatel: „Je na místě se domnívat, že vás v Baltském moři u jižního pobřeží Švédska mohou zadržet teroristé?“
Kapitán: „Dneska je možné všechno. Můžou vzít rukojmí, provést ozbrojený útok, cokoliv.“
Vyšetřovatel: „Pokud jste se domníval, že jde o ozbrojený útok, jak jste se chtěl ze situace dostat? Zburcoval jste někoho?“
Kapitán: „Byl jsem paralyzovaný.“
Vyšetřovatel: „Bojíte se evropských úřadů, nebo někoho jiného?“
Kapitán: „Na tuto otázku nemohu konkrétně odpovědět. Nebezpečí vnímáme celkově. Bojíme se, že na nás zaútočí a vyhodí nás do vzduchu.“
Vyšetřovatel: „Bojíte se, že vás do vzduchu vyhodí Ukrajina?“
Kapitán: „Všichni se bojíme, že budeme napadeni pod záminkou, že jde o místní úřady. Navíc kdyby se to stalo ve dne, bylo by snazší všechno pochopit. V noci je složitější situaci vyhodnotit.“
Jak již deník FORUM 24 napsal, kapitán po vzetí do vazby žádal, aby se o osudu tankeru ruské úřady nedozvěděly, Švédové mu ale nevyhověli. Muž strávil několik týdnů ve vazbě v Malmö a nakonec vyvázl s pokutou ve výši 50 tisíc korun za to, že neuposlechl příkaz pobřežní stráže k zastavení plavidla. Státnímu zástupci se nepodařilo prokázat, že věděl o padělaných dokumentech plavidla včetně pojistných listin a údajné registrace lodi na Komorách.
Deník FORUM 24 již také informoval, že tanker stále nesmí opustit Švédsko. Také jeho nový kapitán se dostal do vazby, když předložil nové lodní dokumenty, které byly rovněž padělané.
Článok uverejňujeme v rámci spolupráce s denníkom Forum24.