v článku sa dočítate aj:
- USA presviedčajú Sýriu, aby vstúpila do Libanonu a odzbrojila Hizballáh
- v Dubaji sa opäť ozývali výbuchy, Irán útočil s raketami a dronmi
- Irán informoval o smrti tajomníka bezpečnostnej rady Alího Larídžáního
USA presviedčajú Sýriu, aby vstúpila do Libanonu a odzbrojila Hizballáh
Spojené štáty sa snažia presvedčiť sýrsku vládu, aby poslala svojich vojakov na východ Libanonu a pomohla libanonskej vláde s odzbrojením militantného hnutia Hizballáh. Damask sa však zdráha pustiť do takejto operácie, aby sa Sýria nezaplietla do vojny na Blízkom východe a nevyostrilo sa náboženské napätie v krajine. V stredu o tom napísala agentúra Reuters s odvolaním sa na viaceré zdroje, informuje TASR.
Libanonská vláda sa usiluje o odzbrojenie Hizballáhu, aby presadila štátny monopol na vlastníctvo zbraní a aby jedinými ozbrojenými skupinami v krajine boli štátne bezpečnostné zložky. Jej postup je opatrný, keďže Hizballáh stále disponuje značnou vojenskou silou a udržiava si značnú podporu medzi šiitskymi Libanoncami. Sýrsky prezident Ahmad Šara verejne vyhlásil, že postup vlády v Bejrúte podporuje.
Washington svoj návrh Sýrii na intervenciu proti Hizballáhu predostrel ešte minulý rok. Americkí predstavitelia ho opäť oživili po začiatku vojny Spojených štátov a Izraela proti Iránu. Všetkých desať oslovených zdrojov vrátane predstaviteľov Sýrie a západných štátov uviedlo, že vláda v Damasku cezhraničnú operáciu zvažuje, ale naďalej váha.
Sýrsku sunnitskú vládu tvorí mnoho bývalých džihádistov. Nikto z nich nemá priateľské vzťahy so šiitskym Hizballáhom ani vládou v Teheráne, ktorá toto libanonské hnutie vyzbrojila a financovala. Irán aj Hizballáh aktívne vojensky pomáhali dlhoročnému sýrskemu diktátorovi Bašárovi Asadovi, ktorého v decembri 2024 zvrhli predstavitelia súčasnej vlády. Napriek tomuto nepriateľstvu sýrska vláda pristupuje opatrne k americkému návrhu na intervenciu v Libanone.
Damask sa podľa zdrojov obáva odvetných raketových útokov z Iránu aj šírenia nepokojov medzi sýrskymi šiitmi. Po minuloročných vlnách násilia medzi náboženskými menšinami by to mohlo ohroziť snahu vlády o stabilizáciu Sýrie.
Pre novú vojnu medzi Hizablláhom a Izraelom, ktorá vypukla začiatkom marca, Damask posilnil svoje raketové jednotky na libanonskej hranici. Podľa vlády ide iba o defenzívne opatrenie. V telefonáte s libanonským prezidentom Džúzifom Awnom prezident Sýrie deklaroval, že rešpektuje územnú celistvosť Libanonu a odmietol cezhraničnú inváziu.
Prípadná vojenská operácia by nebola prvou sýrskou intervenciou v Libanone. Bývalý sýrsky režim pod vedením Asadovcov bol dlhodobo kľúčovým aktérom libanonskej politiky.
V roku 1976 Sýria vstúpila do Libanonu pod zámienkou „obnovy poriadku“ a ochrany palestínskych a niektorých libanonských politických skupín. Sýrska armáda potom okupovala rozsiahle územie Libanonu až do roku 2005 a opustila ho po masívnych protestoch po vražde bývalého premiéra Rafíka Harírího.
iránska armáda sľubuje pomstu za zabitie bezpečnostného šéfa Alího Larídžáního
Veliteľ iránskej armády Amir Hatami v stredu vyhlásil, že Teherán podnikne „rozhodnú a neľútostnú“ odvetu za zabitie bezpečnostného šéfa Alího Larídžáního pri izraelskom leteckom útoku. „Odpoveď Iránu na atentát na tajomníka Najvyššej rady národnej bezpečnosti bude rozhodná a neľútostná,“ uviedol Hatami vo vyhlásení, informuje agentúra AFP, píše TASR.
Islamské revolučné gardy (IRGC), ktoré sú oddelené od iránskej armády, zase oznámili, že ich rakety „úspešne zasiahli viac ako 100 vojenských a bezpečnostných cieľov v srdci (Izraelom) okupovaných území“ v odvete za zabitie Larídžáního, jeho syna a asistenta, citovala iránsku tlačovú agentúru Fars stanica al-Džazíra.
Pri raketovom útoku Teheránu prišli o život na predmestí Tel Avivu dvaja ľudia, podľa izraelských médií starší pár. Zároveň informovali, že iránske strely poškodili aj jednu z vlakových staníc.
IRGC tvrdia, že svoje ciele zasiahli raketami s viacerými hlavicami, ktoré sú navrhnuté na maximálne poškodenie izraelského viacvrstvového obranného systému.
Agentúra Fars tiež uviedla, že pohreb Larídžáního spolu s veliteľom jednotky Basídž Ghólamrezom Solejmáním, ktorý rovnako tak prišiel o život pri útoku izraelskej armády, bude v stredu 18. marca v Teheráne.
v Dubaji sa opäť ozývali výbuchy, Irán útočil s raketami a dronmi
Niekoľko silných výbuchov bolo počuť v stredu skoro ráno v Dubaji v Spojených arabských emirátoch (SAE), uviedli novinári agentúry AFP, pri iránskych útokoch na krajiny Perzského zálivu v rámci odvetných úderov, píše TASR.
Dubajský mediálny úrad podľa webu stanice al-Džazíra uviedol, že orgány v meste potvrdili, že výbuchy, ktoré bolo počuť v rôznych častiach mesta, boli výsledkom „úspešných operácií protivzdušnej obrany“.
Túto informáciu potvrdilo aj ministerstvo obrany SAE. To informovalo, že protivzdušná obrana „reaguje na prichádzajúce hrozby v podobe rakiet a dronov z Iránu“, pričom oznámilo, že od začiatku vojny USA a Izraela proti Iránu, Teherán na SAE vypálil a poslal už viac než 2000 striel alebo dronov.
Úrady neuviedli, že by pri najnovších úderoch prišiel niekto o život alebo utrpel zranenia. Bahrajnské ministerstvo vnútra zase vyzvalo obyvateľov, aby sa „presunuli na najbližšie bezpečné miesto“, keďže aj v tejto krajine sa rozozvučali sirény varujúce pred útokmi.
Ozbrojené sily uviedli, že ich protivzdušné obranné systémy od začiatku vojny úspešne zneškodnili už 129 iránskych rakiet a 233 dronov, dodala al-Džazíra.
irán informoval o smrti tajomníka bezpečnostnej rady Alího Larídžáního
Iránska Najvyššia rada národnej bezpečnosti v utorok večer potvrdila smrť svojho tajomníka Alího Larídžáního, ktorého zabitie pri útoku oznámila izraelská armáda už v utorok dopoludnia. Informovala o tom televízia Sky News, píše TASR.
Predtým o Larídžáního smrti informovali aj iránske médiá. Správu o tom priniesli krátko po tom, čo Zbor islamských revolučných gárd (IRGC) potvrdil zabitie veliteľa jednotky Basídž Ghólamrezu Solejmáního.
Rada národnej bezpečnosti vo svojom komuniké uviedla, že Larídžánímu sa „dostalo sladkej milosti mučeníctva.“ Spolu s ním boli „za úsvitu“ zabití aj jeho syn, ako aj ďalší z predstaviteľov rady a niekoľko Larídžaního osobných strážcov.
Exilová televízia Iran International so sídlom v Londýne predtým s odvolaním sa na informované zdroje uviedla, že izraelský nálet v noci na utorok, pri ktorom zahynul aj Larídžání, pripravil o život tiež jeho syna, Larídžáního zástupcu v bezpečnostnej rade Alího Báteního a zástupcu veliteľa jednotiek Basídž Kásema Kurejšího.
V reakcii na tento vývoj izraelská armáda v utorok podvečer deklarovala, že chce „vystopovať, nájsť a zneškodniť“ aj nového iránskeho najvyššieho vodcu Modžtabu Chameneího, ktorý sa od svojho vymenovania do funkcie pred viac ako týždňom ešte neobjavil na verejnosti.
„Chameneího nepočuť, ani nevidieť, ale jednu vec vám môžem povedať: budeme naďalej prenasledovať každého, kto predstavuje hrozbu pre Izrael. Neexistuje preňho beztrestnosť, budeme ho stopovať, nájdeme ho a zneškodníme,“ vyhlásil hovorca izraelskej armády, brigádny generál Effie Defrin v televíznom príhovore.
Na výzvu iránskeho vedenia sa v utorok večer vo viacerých iránskych mestách zišli tisíce ľudí na zhromaždeniach proti „sprisahaniam“ a na podporu režimu. Štátna televízia odvysielala početných protestujúcich mávajúcich iránskymi vlajkami na zhromaždeniach, ktoré boli zvolané v predvečer perzského Nového roku.
Výzva na účasť na týchto zhromaždeniach bola zverejnená po tom, ako Izrael v utorok dopoludnia informoval o atentáte na Larídžáního, ktorý bol považovaný za kľúčovú postavu iránskeho režimu.