Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Rusko posiela do Maďarska expertov, aby zasiahli do aprílových parlamentných volieb v prospech Orbána, uviedol portál VSquare

.sita .svet

Podľa portálu by trojčlenný tím pôsobil z ruského veľvyslanectva v Budapešti v mene vojenskej rozviedky GRU a chránila by ho diplomatická imunita.

Rusko posiela do Maďarska expertov, aby zasiahli do aprílových parlamentných volieb v prospech Orbána, uviedol portál VSquare SITA/Alexander Nemenov/Pool Photo via AP

rusko posiela do Maďarska expertov na sociálne siete, aby zasiahli do aprílových parlamentných volieb v prospech maďarského premiéra Viktora Orbána. Ako referuje spravodajský web Kyiv Independent, uviedol to investigatívny portál VSquare s odvolaním sa na tri nezverejnené európske zdroje v oblasti národnej bezpečnosti.

Podľa portálu by trojčlenný tím pôsobil z ruského veľvyslanectva v Budapešti v mene vojenskej rozviedky GRU a chránila by ho diplomatická imunita. Správa prichádza v čase, keď Orbán zaujíma voči Ukrajine čoraz nepriateľskejší postoj v snahe posilniť svoju stranu Fidesz, ktorá pred parlamentnými voľbami v prieskumoch zaostáva za opozičnou stranou Tisza. Zatiaľ nie je jasné, či už ruský tím pôsobí, uviedol portál VSquare.

Poradcu Kremľa Sergeja Kirijenka údajne poverili dohliadať na ruskú operáciu v Maďarsku, pričom má použiť rovnaké metódy, aké Moskva využila pri zasahovaní do moldavských parlamentných volieb vlani. Kremeľ obviňujú, že pomocou trollích fariem, dezinformácií a sietí na kupovanie hlasov sa snažil ovplyvniť hlasovanie v neprospech moldavskej proeurópskej Strany akcie a solidarity prezidentky Maie Sanduovej, ktorá však napokon vo voľbách v septembri 2025 zvíťazila.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite