Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Ukrajina ONLINE: (22. 10. 2025 - 2. 11. 2025)

.tasr .sita .redakcia .svet

Sledujte aktuálne informácie o vojne na Ukrajine.

Ukrajina ONLINE: (22. 10. 2025 - 2. 11. 2025) SITA/AP Photo/Julia Demaree Nikhinson Autá zničené po ruskom útoku na kyjevskú štvrť Podil, 23. 10. 2025.

Správy z predchádzajúceho dňa 2. 11. 2025:

14:00 Ruské útoky zabili počas uplynulého dňa 15 civilistov, vrátane dvoch detí

Najmenej 15 obyvateľov Ukrajiny, vrátane dvoch detí, prišlo o život a ďalších 20 utrpelo zranenia počas uplynulého dňa pri ruských útokoch.Informuje o tom spravodajský web Kyiv Independent, ktorý cituje nedeľňajšie správy regionálnych úradov.

V Doneckej oblasti ruské útoky pripravili o život päť civilistov, uviedol gubernátor oblasti Vadym Filaškin. Ruské útoky dronmi si v Dnipropetrovskej oblasti vyžiadali štyri obete vrátane chlapcov vo veku 11 a 14 rokov a zranili ďalších šesť ľudí. Podľa gubernátora Olega Kipera v Odeskej oblasti zahynuli dvaja ľudia a ďalší traja utrpeli zranenia.

Ruské sily podnikli v Záporožskej oblasti 753 útokov na 18 obcí. Pri útokoch zahynula jedna osoba a štyria ľudia boli zranení. Po ruskom útoku zostalo v oblasti bez elektriny takmer 11 500 zákazníkov. V Chersonskej, Charkovskej a Sumskej oblasti zahynuli spolu traja civilisti.

8:40 Po ruskom útoku na Záporožskú oblasť ostali bez elektriny desaťtisíce ľudí

Takmer 60.000 ľudí ostalo bez dodávok elektriny v dôsledku ruského nočného útoku na ukrajinskú Záporožskú oblasť, oznámil v nedeľu nadránom šéf regionálnej vojenskej správy Ivan Fedorov. Útok podľa neho pripravil o život jednu osobu, tri ďalšie zranil a poškodil obytné budovy. Dve obete hlásili ukrajinské úrady aj z Odeskej oblasti, informovala agentúra Reuters.

Rusko pred blížiacou sa zimou zintenzívňuje raketové a dronové údery na ukrajinskú energetickú infraštruktúru. Tie často spôsobujú výpadky prúdu a nútia pohotovostné zložky urýchlene opravovať škody či regulovať odstávky energie.

„Tímy obnovia dodávky elektriny hneď, ako to bezpečnostná situácia dovolí,“ napísal Fedorov na platforme Telegram krátko pred 03.30 h SEČ. Podľa príspevku zverejneného o tri hodiny neskôr bolo naďalej bez prúdu viac než 11.000 odberateľov. Zranenia podľa Fedorova utrpeli 44-ročná žena a 91-ročný muž. Na záberoch zverejnených zrejme po útoku vidno poničené budovy.

Astra / Telegram

Terčom ruských dronov sa v noci stalo aj prístavné mesto Odesa na pobreží Čierneho mora, kde zahynuli dve osoby a jedna utrpela zranenia. V meste na parkovisku kamiónov vypukol požiar, ktorý zachvátil päť vozidiel.

Medzitým sa na štyri zvýšil počet obetí ruského sobotňajšieho náletu, ktorý zapálil obchod v Dnepropetrovskej oblasti. Sú medzi nimi dvaja chlapci vo veku 11 a 14 rokov, uviedol podľa Reuters úradujúci šéf oblastnej vojenskej správy Vladyslav Haivanenko.

Ruské ministerstvo obrany podľa stanice BBC informovalo, že systémy protivzdušnej obrany v noci na nedeľu zostrelili nad viacerými oblasťami Ruska celkovo 164 ukrajinských dronov. V Rostovskej oblasti sa v dôsledku tohto útoku podľa miestnych úradov zranili dve osoby.

8:30 Ukrajinské drony poškodili infraštruktúru a tanker v ruskom prístave Tuapse

Ukrajinské drony v noci na nedeľu spôsobili škody a vyvolali požiar na infraštruktúre a tankeri v čiernomorskom ruskom prístave Tuapse, kde sa nachádza veľký ropný terminál. Upozornila na to agentúra Reuters, informuje TASR. 

„Aktuálne odrážame útok bezpilotných lietadiel v Tuapse. Padajúce drony poškodili infraštruktúru v prístave a spôsobili požiar. Žiadne obete neevidujeme,“ uviedli na Telegrame miestne orgány v Krasnodarskom kraji, kde sa Tuapse nachádza. Úlomky z dronov dopadli aj na jeden z tankerov v prístave. Na lodi následne vypukol požiar a posádku museli evakuovať.

Zatiaľ nie je jasné, ktorá časť infraštruktúry prístavu bola poškodená. V meste sa nachádza ropný terminál a rafinéria, ktoré vlastní spoločnosť Rosnefť. Obe boli tento rok niekoľkokrát terčom útokov ukrajinských dronov.

Reuters pripomína, že terminál v Tuapse je kľúčovým strediskom pre vývoz ropy a rafinovaných ropných produktov na medzinárodné trhy. Akékoľvek narušenie jeho prevádzky môže mať podľa agentúry vplyv na exportné toky.

Trosky padajúcich dronov poškodili aj obytnú budovu v obci Sosnovij, neďaleko Tuapse. Zranených však nehlásia.

Ukrajinské drony podľa DPA zasiahli viaceré ciele aj na Ruskom okupovaných územiach. Výpadky elektrického prúdu hlásili z okupovanej ukrajinskej Luhanskej oblasti. Podľa Ruskom dosadeného gubernátora čiastočne okupovanej Záporožskej oblasti Jevhena Balického došlo k výpadkom prúdu na severe regiónu. Dodávky obnovili o približne hodinu neskôr. 

Kyjev v uplynulých mesiacoch zintenzívnil útoky na ruskú energetickú infraštruktúru. Cieľom je zásahmi energetických, vojenských a priemyselných zariadení oslabiť ruskú vojnovú ekonomiku a ukázať bežným Rusom, že vojenský konflikt od nich nie je vzdialený.

Správy z predchádzajúceho dňa 1. 11. 2025:

21:00 Námorníctvo zasiahlo raketami Neptún ruskú energetiku

Ukrajinské námorníctvo v sobotu potvrdilo, že v noci na piatok zaútočilo raketami s plochou dráhou letu Neptún na ruské energetické zariadenia. Informuje o tom web Kyiv Independent.

Rakety zasiahli Oriolsku tepelnú elektráreň a Novobriansku elektráreň v ruskej Oriolskej oblasti, uviedlo ukrajinské námorníctvo. Obe zariadenia zásobovali elektrinou vojensko-priemyselné závody v regióne a ich zničenie „zasadilo vážnu ranu logistike okupantov“, uviedlo ukrajinské námorníctvo na komunikačnej platforme Telegram.

Gubernátor Oriolskej oblasti Andrej Klyčkov vyhlásil, že Oriolsku tepelnú elektráreň zasiahli trosky z dronov, čo „spôsobilo poškodenie zariadení na dodávku energie“. Pred útokom však Klyčkov varoval pred raketovou hrozbou a miestni obyvatelia podľa telegramového kanálu Astra uviedli, že útok neznel ako útok dronov.

19:20 Ukrajina nasadila do boja o Pokrovsk špeciálne jednotky

Ukrajina nasadila špeciálne jednotky v meste Pokrovsk v Doneckej oblasti, na ktoré intenzívne útočí ruská armáda. Povedal to v sobotu hlavný veliteľ ukrajinskej armády Oleksandr Syrskyj. Pokrovsk, ktorý leží na dôležitej zásobovacej trase ukrajinskej armády, sa Moskva snaží dobyť už viac ako rok.

„Na môj rozkaz v meste pôsobia skupiny Síl špeciálnych operácií, Veliteľstva špeciálnych operácií, Bezpečnostnej služby Ukrajiny a ďalších jednotiek ukrajinských obranných síl...,“ dodal bez toho, aby uviedol, ako dlho tam už sú.

Syrskyj poprel správy, že Moskva Pokrovsk obkľúčila. „Neexistuje žiadna blokáda“ Pokrovska, pounamenal.

17:40 Ukrajinci tvrdia, že posilnili pozície v Pokrovsku, podľa Moskvy sa vzdávajú

Ukrajinskí vojaci posilnili svoje taktické pozície v niektorých častiach obliehaného mesta Pokrovsk, do ktorého prenikli ruské jednotky. Oznámila to v sobotu podľa agentúry Reuters ukrajinská armáda s tým, že situácia v meste v Doneckej oblasti zostáva zložitá a dynamická. Ruské ministerstvo obrany predtým uviedlo, že ukrajinskí vojaci v Pokrovsku sa začínajú vzdávať. Agentúra Reuters upozornila, že správy z bojiska nedokázala nezávisle overiť, informuje TASR.

Najvyšší veliteľ ukrajinskej armády Olexandr Syrskyj v príspevku na platforme Telegram opäť poprel tvrdenia Ruska o obkľúčení alebo blokáde Pokrovska a vedľajšieho Myrnohradu. Situácia v tomto smere je podľa neho momentálne najzložitejšia a prebieha operácia na zničenie a vytlačenie ruských síl.

„Nepriateľ v Pokrovsku platí najvyššiu cenu za to, že sa snaží splniť úlohu diktátora z Kremľa obsadiť ukrajinský Donbas. Pokračujeme v oslobodzovaní a čistení územia v okolí mesta Dobropilľa. Pokrovsk – držíme. Myrnohrad – držíme,“ napísal Syrskyj, ktorý oblasť navštívil.

Podľa 7. zboru rýchlej reakcie ukrajinskej armády, ktorý bráni Pokrovsk, tam Ukrajina zvyšuje počet svojich jednotiek a vojaci sa tiež snažia prerušiť logistické trasy ruskej armády.

Podľa interaktívnej mapy DeepState, ktorá sleduje situáciu na bojisku a ktorej tvorcovia majú väzby na armádu, majú ruskí vojaci plnú kontrolu nad malou južnou časťou Pokrovska, pričom väčšina jeho zvyšku je zobrazená ako šedá zóna, ktorú neovláda ani jedna z bojujúcich strán.

Pokrovsk je kľúčovým cestným a železničným uzlom v Doneckej oblasti. Ruské sily k mestu na východe Ukrajiny pomaly postupujú už viac ako rok. Generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl minulý týždeň uviedol, že približne 200 ruským vojakom sa podarilo obísť ukrajinskú obranu a preniknúť do Pokrovska.

15:30 Rusko v októbri vystrelilo proti Ukrajine 270 rakiet, najviac za 2,5 roka

Rusko v októbri tohto roka vystrelilo proti Ukrajine 270 rakiet, čo je viac než v ktoromkoľvek mesiaci prinajmenšom za posledného dva a pol roka. V počte odpálených rakiet ide zároveň o 46-percentný nárast v porovnaní so septembrom. Vyplýva to z analýzy agentúry AFP, ktorá sa odvolala na údaje ukrajinských vzdušných síl, píše TASR.

Rusko už štvrtú zimu po sebe útočí na energetickú sieť Ukrajiny; podľa Kyjeva a jeho spojencov ide o úmyselnú a cynickú stratégiu s cieľom unaviť ukrajinských občanov. Pravidelné nočné údery spôsobujú rozsiahle výpadky siete, ktoré postihujú desaťtisíce ľudí.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj obviňuje Moskvu, že sa takýmito intenzívnymi útokmi na energetické zariadenia a tiež železnice snaží zasiať chaos a vyvíjať psychický nátlak.

Počet rakiet vystrelených v októbri bol najvyšší odvtedy, ako Ukrajina začala na začiatku roka 2023 pravidelne zverejňovať štatistiky. Rovnako ako počas predchádzajúcich zimných období aj v tomto mesiaci boli v každej oblasti Ukrajiny vrátane Kyjeva zavedené striedavé odstávky elektrickej energie, aby sa vyriešil problém s jej nedostatkom.

Popri raketových úderoch podniká Rusko na ukrajinské mestá a energetické objekty prakticky každý deň aj dronové útoky. V októbri podľa analýzy AFP vypustilo proti Ukrajine 5298 diaľkových bezpilotných lietadiel, teda približne o šesť percent menej než v septembri. Tento počet sa podľa francúzskej agentúry však stále blíži k rekordným hodnotám.

V odvete za ruské nálety Kyjev takisto útočí na ruské ropné zariadenia a rafinérie v snahe odrezať Moskvu od dôležitého vývozu energií, ktorý jej umožňuje financovať vojnu proti Ukrajine. Takýchto úspešných útokov podnikli ukrajinské sily tento rok takmer 160, povedal v piatok šéf ukrajinskej tajnej služby Vasyľ Maľuk.

14:30 Vojenská spravodajská služba zničila tri vetvy ropovodu v Moskovskej oblasti

Ukrajinská vojenská spravodajská služba (HUR) v piatok zničila tri vetvy ropovodu Koľcevoj v Moskovskej oblasti. Špeciálna operácia HUR vyradila z prevádzky ropovod v okrese Ramenskoje, ktorý zásoboval palivom ruskú armádu. Informuje o tom spravodajský web Ukrajinská pravda.

„Ani sieť proti dronom, ani ozbrojená stráž strážiaca nepriateľské zariadenie nepomohli. Tri potrubia, ktorými agresor dodával benzín, naftu a letecké palivo, explodovali naraz. Ďalšia úspešná operácia HUR na ruskom území je vážnou ranou pre vojenské kapacity agresorského štátu, ako aj pre jeho hospodárstvo, najmä v Moskovskej oblasti,“ uviedla ukrajinská vojenská spravodajská služba.

Šéf ukrajinského obranného spravodajstva Kyrylo Budanov zdôraznil, že operácie HUR spôsobujú Rusku väčšie straty ako sankcie.

Hlavný ropovod Koľcevoj má dĺžku 400 kilometrov a prepravuje palivo z rafinérií v Riazani, Nižnom Novgorode a Moskve.

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite