Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Witkoff sa tento týždeň plánuje stretnúť v New Yorku so zástupcami Ukrajiny

.tasr .svet

Vyslanec šéfa Bieleho domu Donalda Trumpa uviedol, že podľa jeho názoru ruský prezident Vladimir Putin chce ukončiť vojnu. Vyjadrenia prichádzajú po sérii nedávnych rokovaní — summite Putina a Trumpa na Aljaške 15. augusta a následných rozhovoroch v Bielom dome 18.

Witkoff sa tento týždeň plánuje stretnúť v New Yorku so zástupcami Ukrajiny SITA/AP Photo/Alex Brandon

osobitný vyslanec USA Steve Witkoff v utorok oznámil, že sa tento týždeň stretne so zástupcami Ukrajiny v New Yorku. Zároveň potvrdil, že Washington často komunikuje s Ruskom v snahe ukončiť tri a pol roka trvajúcu vojnu, informuje TASR podľa správy agentúry Reuters.

„Tento týždeň sa stretnem s Ukrajincami. Stretnem sa s nimi tento týždeň v New Yorku, čo je dôležitý signál. S Rusmi komunikujeme každý deň,“ povedal Witkoff v rozhovore pre televíziu Fox News.

Vyslanec šéfa Bieleho domu Donalda Trumpa uviedol, že podľa jeho názoru ruský prezident Vladimir Putin chce ukončiť vojnu. „Myslím si, že on (Putin) vynaložil úprimné úsilie o nadviazanie dialógu. Určite tak urobil na summite (s Trumpom) na Aljaške. Ale ide o veľmi zložitý konflikt,“ doplnil.

Vyjadrenia prichádzajú po sérii nedávnych rokovaní — summite Putina a Trumpa na Aljaške 15. augusta a následných rozhovoroch v Bielom dome 18. augusta, na ktorých sa zúčastnil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj spolu s predstaviteľmi NATO a Európy. Po týchto stretnutiach americká administratíva avizovala pokračujúce diplomatické úsilie.

Trump sa usiluje dosiahnuť bilaterálne rokovanie medzi Zelenským a Putinom, následne trilaterálne stretnutie aj za jeho účasti. Kým Zelenskyj so schôdzkou v zásade súhlasil, Putin zatiaľ stretnutie nepotvrdil, píše Reuters. „Myslím si, že nakoniec dôjde k bilaterálnemu stretnutiu,“ uzavrel Witkoff.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite