Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Izraelská vláda odvolala šéfa kontrarozviedky Šin Bet, opozícia plánuje odvolanie

.tasr .svet

Izraelské opozičné strany a mimovládne organizácie ohlásili zámer napadnúť na najvyššom súde rozhodnutie vlády, ktorá vo štvrtok z funkcie odvolala riaditeľa kontrarozviedky Šin Bet Ronena Bara.

Izraelská vláda odvolala šéfa kontrarozviedky Šin Bet, opozícia plánuje odvolanie SITA/Yair Sagi/Pool Photo via AP

podanie na najvyšší súd oznámili opozičné strany Ješ Atid, Národná jednota, Jisrael Bejtejnu a Demokrati, ako aj mimovládna organizácia Hnutie za kvalitnú vládu v Izraeli. Organizácia uviedla, že „ide o nezákonné rozhodnutie, ktoré predstavuje skutočné riziko pre národnú bezpečnosť Izraela“.

V príspevku na sociálnej sieti X líder opozície a predseda strany Ješ Atid Jair Lapid napísal, že premiér Benjamin Netanjahu ako iniciátor odvolania Ronena Bara je v konflikte záujmov, keďže tajná služba v preveruje viacerých zamestnancov úradu premiéra pre údajné väzby s Katarom.

V petícii sa uvádza, že k odvolaniu šéfa kontrarozviedky došlo až po tom, ako vyšetrovanie Šin Betu pre zlyhanie pri teroristickom útoku Hamasu zo 7. októbra 2023 „jasne poukázalo na zodpovednosť politického vedenia za túto katastrofu“.

Podľa medializovaných informácií pri odvolávaní Bara z funkcie jeden z prítomných na rokovaní vlády obvinil šéfa kontrarozviedky zo zlyhania pri útoku Hamasu. Bar podľa neho o útoku zo 7. októbra vedel niekoľko hodín dopredu a nezabránil mu. Izraelská televízia Kanál 12 neskôr tohto predstaviteľa identifikovala ako premiéra Netanjahua. 

Proti plánu odvolať Bara sa v Izraeli protestuje už niekoľko dní. Demonštranti sa pridali k protestujúcim, ktorí nesúhlasia s rozhodnutím Izraela obnoviť boje v Pásme Gazy. TASR o tom informuje na základe správ agentúry AFP a portálu Times of Israel.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite