Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Zástupcovia USA a Ukrajiny sa na budúci týždeň stretnú v Saudskej Arábii

.tasr .svet

Informoval o tom vo štvrtok portál Axios s odvolaním sa na dva nemenované zdroje, podľa ktorých budú delegácie diskutovať o snahe dosiahnuť prímerie vo vojne s Ruskom.

Zástupcovia USA a Ukrajiny sa na budúci týždeň stretnú v Saudskej Arábii SITA/Evelyn Hockstein/Pool Photo via AP

dohoda, že v blízkej budúcnosti bude zorganizované stretnutie zástupcov Ukrajiny a USA, vzišla zo stredajšieho telefonátu vedúceho kancelárie ukrajinského prezidenta Andrija Jermaka s poradcom Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Mikeom Waltzom. Termín a miesto stretnutia neboli stanovené.

Korešpondentka televízie Fox News Jacqui Heinrichová vo štvrtok na sociálnej sieti X napísala, že americká delegácia odcestuje budúci utorok do Rijádu na stretnutie s Ukrajincami. Podľa zdrojov Axiosu sa schôdzka uskutoční na ďalší deň.

Americkú stranu bude podľa spravodajkyne zastupovať minister zahraničných vecí Marco Rubio, osobitný vyslanec Steve Witkoff i poradca Waltz. Ukrajinskú delegáciu povedie Jermak, o ďalších predstaviteľoch sa Heinrichová nezmienila.

Schôdzka v takomto formáte by sa odohrala približne týždeň po tom, čo Spojené štáty pozastavili poskytovanie vojenskej pomoci Ukrajine aj výmenu spravodajských informácií s Kyjevom. 

Týmto krokom zo strany americkej administratívy predchádzala roztržka ukrajinskej hlavy štátu Volodymyra Zelenského a amerického prezidenta Donalda Trumpa v Bielom dome, kde pôvodne mali podpísať dohodu o ukrajinských prírodných zdrojoch.

Agentúra Bloomberg s odvolaním sa na svoje zdroje v stredu napísala, že Spojené štáty podmieňujú podpísanie dohody o nerastných surovinách s Ukrajinou uzavretím okamžitého prímeria s Ruskom.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite