Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Federálny sudca zablokoval Muskovi prístup k citlivým údajom ministerstva financií

.tasr .svet

Podľa rozhodnutia sudcu musí každý, kto má od 20. januára zakázaný prístup k citlivým informáciám, okamžite zničiť všetky kópie materiálov stiahnutých zo systémov ministerstva financií.

Federálny sudca zablokoval Muskovi prístup k citlivým údajom ministerstva financií SITA/AP Photo/Jose Luis Magana

federálny sudca v sobotu skoro ráno zablokoval prístup komisie pre efektívnosť vlády (DOGE) k záznamom ministerstva financií, ktoré obsahujú citlivé osobné údaje. Šéfom DOGE je miliardár a podnikateľ Elon Musk. TASR o tom informuje podľa agentúry AP.

Sudca Paul A. Engelmayer v New Yorku vydal predbežné opatrenie v prípade, ktorý podalo 19 generálnych prokurátorov z jednotlivých štátov USA. Podľa nich administratíva prezidenta Donalda Trumpa  v rozpore s federálnym zákonom umožnila Muskovmu tímu prístup do centrálneho platobného systému ministerstva financií. Jeho súčasťou sú citlivé údaje, ako čísla sociálneho zabezpečenia a bankových účtov miliónov Američanov.

Podľa rozhodnutia sudcu musí každý, kto má od 20. januára zakázaný prístup k citlivým informáciám, okamžite zničiť všetky kópie materiálov stiahnutých zo systémov ministerstva financií. Súdne pojednávanie vytýčil na 14. februára. Biely dom okamžite neodpovedal na žiadosť o komentár k podanej žalobe.

V tíme prokurátorov, ktorí podali žalobu, je aj generálna prokurátorka štátu New York Letitia Jamesová. Uviedla, že prístup DOGE k údajom ministerstva financií vyvoláva bezpečnostné problémy a možnosť nezákonného zmrazenia federálnych prostriedkov.

„Táto nevolená skupina, vedená najbohatším mužom sveta, nemá oprávnenie disponovať týmito informáciami a výslovne sa snažila o tento neoprávnený prístup na nezákonné blokovanie platieb, na ktoré sa spoliehajú milióny Američanov, platieb za zdravotnú starostlivosť, starostlivosť o deti a ďalšie základné programy,“ uviedla Jamesová vo videospráve zverejnenej v piatok.

Prezident podľa nej nemá právomoc poskytnúť súkromné informácie Američanov komukoľvek, koho si vyberie, a nemôže znížiť federálne platby schválené Kongresom. V súdnom spore sú okrem štátu New York aj Arizona, Kalifornia, Colorado, Connecticut, Delaware, Havaj, Illinois, Maine, Maryland, Massachusetts, Minnesota, Nevada, New Jersey, Severná Karolína, Oregon, Rhode Island, Vermont a Wisconsin.

Novovytvorený DOGE má v Trumpovej vláde poradnú úlohu a jeho oficiálnym cieľom je poukázať na to, ako znížiť federálne výdavky o približne jeden bilión dolárov.

 
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite