Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Izraelská armáda zhodila na mesto Gaza tisíce letákov vyzývajúcich na evakuáciu

.tasr .svet

Letáky zobrazujúce únikové cesty von z mesta smerom na juh upozorňovali, že sa z oblasti stane nebezpečná bojová zóna.

Izraelská armáda zhodila na mesto Gaza tisíce letákov vyzývajúcich na evakuáciu SITA/AP Photo/Leo Correa

izraelská armáda v stredu zhodila na mesto Gaza tisíce letákov, v ktorých vyzývala tamojších obyvateľov na opustenie mesta a útek do bezpečia. TASR o tom informuje na základe správy AFP.

Varovanie nasledovalo po troch čiastočných príkazoch na evakuáciu a najintenzívnejších bojoch v Gaze za uplynulé mesiace, ktoré vedie izraelská armáda proti hnutiu Hamas a palestínskej militantnej skupine Islamský džihád. Útoky tak opätovne vyhnali z domovov 350 000 civilistov.

Izraelská armáda uviedla, že v rámci jednej operácie v opustenom sídle Agentúry OSN pre palestínskych utečencov (UNRWA) usmrtila militantov a našla i zbrane. V iných oblastiach naprieč Gazou útoky zasiahli štyri školy, ktoré slúžia ako úkryty pre civilistov, čo vyvolalo medzinárodné pobúrenie.

K zintenzívneniu bojov došlo v čase, keď sa Katar snaží o  sprostredkovanie rozhovorov o prímerí a dohody o prepustení rukojemníkov s cieľom ukončiť vojnu, ktorá začala 7. októbra 2023 útokom palestínskych militantov na Izrael. 

Izraelská delegácia vedená šéfom Mosadu už pricestovala na riaditeľ americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) William Burns.

Ministerstvo zdravotníctva v Gaze, ktoré spravuje Hamas, v stredu uviedlo, že vo vojne medzi Izraelom a palestínskymi militantmi zahynulo najmenej 38 295 ľudí a 88 241 ďalších utrpelo zranenia.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite