Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Duda nepodpíše návrh zákona o dekriminalizácii interrupcií

.tasr .svet

Súčasná vládna koalícia chce zvrátiť zmeny spred štyroch rokov prijaté počas bývalej vlády strany Právo a spravodlivosť (PiS), v dôsledku ktorých došlo k sprísneniu interrupcií na ich takmer úplný zákaz.

Duda nepodpíše návrh zákona o dekriminalizácii interrupcií SITA/Tijana Martin/The Canadian Press via AP

poľský prezident Andrzej Duda nepodpíše návrh zákona, ktorého cieľom je čiastočná dekriminalizácia interrupcií v prípade ich vykonania do 12. týždňa tehotenstva. Uviedol to v rozhovore pre televíziu TVN24. O návrhu budú poslanci Sejmu, dolnej snemovne poľského parlamentu, rokovať tento týždeň, informuje TASR podľa utorňajšej správy agentúry PAP.

Ženám však podľa Dudu nebudú hroziť tresty, ak sa rozhodnú pre umelé prerušenie svojho tehotenstva. Zdôraznil, že žena je v takomto prípade v „špeciálnej situácii“. Za úplné inú záležitosť však označil tresty pre osoby, ktoré interrupcie nezákonne vykonávajú.

Poľsko má jeden z najprísnejších zákonov o interrupciách v Európe. Umelé prerušenie tehotenstva je v tejto väčšinovo katolíckej krajine v súčasnosti legálne len v prípade, že gravidita je dôsledkom sexuálneho útoku alebo incestu, alebo ohrozuje život či zdravie matky. Ženy však ešte aj v týchto situáciách často čelia tzv. výhrade svedomia, ktorá lekárom umožňuje odmietnuť vykonať interrupciu z morálnych dôvodov.

Poľský ústavný tribunál v roku 2020 rozhodol, že ustanovenie takzvaného protipotratového zákona z roku 1993, ktorý umožňoval umelé prerušenie tehotenstva v prípade vážneho a nezvratného poškodenia plodu alebo nevyliečiteľnej choroby ohrozujúcej jeho život, je v rozpore s ústavou. Verdikt tribunálu, ktorým sa v Poľsku ešte viac obmedzili už beztak prísne interrupčné práva, vyvolal v celej krajine vlnu protestov.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite