Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Španielsko a Nórsko oficiálne uznali palestínsky štát

.tasr .svet

Dublin, Madrid a Oslo sú presvedčené, že ich iniciatíva má symbolický vplyv, ktorý by mohol povzbudiť aj ďalšie krajiny, aby nasledovali ich príklad.

Španielsko a Nórsko oficiálne uznali palestínsky štát sita/AP Photo/Virginia Mayo

španielsko v utorok oficiálne uznalo palestínsky štát. Do platnosti vstúpil aj rovnaký krok Nórska a v utorok by to malo urobiť aj Írsko. TASR informuje podľa agentúry AFP.

Hovorkyňa španielskej vlády Pilar Alegría krok svojej krajiny označila za historický deň. Španielsky premiér už predtým uviedol, že hlavným cieľom je pomôcť Izraelčanom a Palestínčanom dosiahnuť mier. „Nie je to rozhodnutie, ktoré prijímame voči niekomu. Už vôbec nie voči Izraelu,“ dodal.

Nórsko predsedovi vlády Palestínskej samosprávy Muhammadovi Mustafovi dokumenty o uznaní palestínskej žiadosti odovzdalo v nedeľu, do platnosti však toto rozhodnutie vstúpilo v utorok. Nórsky minister zahraničných vecí Espen Barth Eide to označil za špeciálny deň v nórsko-palestínskych vzťahoch. „Nórsko je už viac než 30 rokov jedným z najhorlivejších zástancov palestínskeho štátu,“ povedal.

Írsky premiér Simon Harris pred utorkovým zasadnutím vlády povedal, že uznanie palestínskeho štátu je dôležitá chvíľa s cieľom udržiavať nažive nádej na dvojštátne riešenie.

Dublin, Madrid a Oslo sú presvedčené, že ich iniciatíva má symbolický vplyv, ktorý by mohol povzbudiť aj ďalšie krajiny, aby nasledovali ich príklad.

Uznanie palestínskeho štátu tieto tri krajiny oznámili ešte minulý týždeň. Izrael reagoval so znepokojením a jeho diplomatické vzťahy s týmito krajinami - najmä so Španielskom.

Španielsky minister zahraničných vecí José Manuel Albares v utorok oznámil, že jeho krajina, Írsko i Nórsko budú spoločne pokojne ale rázne reagovať na rozhnevanú reakciu Izraela na ich rozhodnutie uznať palestínsky štát.

Palestínsky štát už uznali desiatky krajín, zatiaľ tak však neurobila žiadna významná západná mocnosť.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite