Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

EÚ: Jourová bude v eurokomisii dočasne zodpovedať aj za politiku spravodlivosti

.tasr .svet

Česká eurokomisárka nahradí vo funkcii Didiera Reyndersa, ktorý kandiduje na generálneho tajomníka Rady Európy.

EÚ: Jourová bude v eurokomisii dočasne zodpovedať aj za politiku spravodlivosti sita/AP Photo/Jean-Francois Badias

podpredsedníčka Európskej komisie (EK) a eurokomisárka pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová v pondelok oznámila, že dočasne preberá rezort spravodlivosti po doterajšom belgickom eurokomisárovi Didierovi Reyndersovi. Informuje o tom spravodajca TASR.

Česká eurokomisárka nahradí vo funkcii Reyndersa, ktorý je považovaný za favorita v súboji o funkciu generálneho tajomníka 46-člennej Rady Európy (RE).

„Ďakujem predsedníčke (EK) Ursule von der Leyenovej za to, že mi dočasne zverila portfólio spravodlivosti. Som pripravená pokračovať v dobrej práci komisára Reyndersa a prajem mu veľa šťastia,“ uviedla Jourová na sociálnej sieti X.

Jej poverenie agendou spravodlivosti – aspoň dovtedy, kým Belgicko neohlási nového nominanta do kolégia komisárov –, nie je prekvapivé, lebo Jourová v rokoch 2014 až 2019 zastávala post eurokomisárky pre spravodlivosť, ochranu spotrebiteľov a otázky rovností pohlaví.

„Ďakujem Věre Jourovej za prevzatie justičného portfólia. Tieto súbory budú v dobrých rukách,“ uviedol Reynders rovnako na sieti X po oznámení exekutívy EÚ o presune jeho bývalej pracovnej agendy.

Parlamentné zhromaždenie Rady Európy pristúpi k voľbe generálneho tajomníka RE na júnovej schôdzi (24. – 28. júna), ten sa následne ujme funkcie 18. septembra 2024. Súčasnou generálnou tajomníčkou Rady Európy je chorvátska politička Marija Pejčinovičová Buričová, ktorá začala svoj päťročný mandát v roku 2019. Jej vtedajším neúspešným súperom bol Reynders.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite