Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

„Zvíťazíme,“ vyhlásil Zelenskyj na ceremónii na druhé výročie vojny - čo to znamená podľa Eugena Kordu

.tasr .eugen Korda .svet

Vojna sa podľa ukrajinského prezidenta musí skončiť mierom podľa ukrajinských podmienok. Komentuje Eugen Korda.

„Zvíťazíme,“ vyhlásil Zelenskyj na ceremónii na druhé výročie vojny - čo to znamená podľa Eugena Kordu sita/AP Photo/Evgeniy Maloletka

ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa v sobotu na druhé výročie ruskej invázie zaviazal, že Ukrajina porazí Rusko. 

„Bojujeme za to 730 dní našich životov. Zvíťazíme a bude to najúžasnejší deň našich životov,“ povedal podľa tlačovej agentúry AFP Zelenskyj na podujatí v Kyjeve pod holým nebom, keď vojna vstupuje už do tretieho roka. 

„Každý normálny človek chce, aby sa vojna skončila. Ale nikto z nás nedovolí, aby skončila Ukrajina,“ vyhlásil Zelenskyj. Zdôraznil, že vojna sa musí skončiť „podľa našich podmienok“, „spravodlivým“ mierom.

Počas jeho príhovoru stáli vedľa neho premiéri Kanady, Talianska a Belgicka a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, ktorí prišli do Kyjeva pripomenúť si dva roky od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu.

Zelenskyj na ceremónii na kyjevskom letisku Hostomeľ objal lídrov a odovzdal medaily vojakom. Práve toto letisko sa v prvých dňoch invázie na Ukrajinu stalo terčom Ruska.

„Pred dvoma rokmi sme tu privítali nepriateľské výsadkové vojsko streľbou; o dva roky sa tu stretávame s našimi priateľmi a partnermi,“ uviedol ukrajinský prezident. 

vysvetlenie Eugena Kordu:

Lepšie miesto ako je letisko Hostomeľ si na svoj prejav pri príležitosti druhého roka trvania ruskej agresie na Ukrajinu prezident Zelenskyj ani nemohol vybrať. Práve tu sa v prvých hodinách a dňoch vojny rozhodovalo nielen o osude štátu, ktorého bol prezident. Putin ho chcel zabiť. Ako to skončilo? Zelenskyj je prezidentom stále. Diktátor veril, že v Kyjeve dosadí vládu, ktorá mu bude „zobať z ruky“. Nič z toho sa mu nepodarilo. Rusko neuspelo a je na ceste k prehre. Porazí ho nielen úžasné odhodlanie Ukrajincov bojovať za svoju slobodu, ale aj vytrvalá vojenská pomoc demokratického sveta. Bez nej to nepôjde. Je len škoda, že Slovensko vypadlo zo skupiny štátov, ktoré sú odhodlané vojensky pomáhať. Je to nielen škoda, ale aj hanba a hlavne krátkozraké a hlúpe vnímanie reality. Sedieť zbabelo v kúte, prizerať sa ako Rusko zabíja ženy, deti, a mužov, nás v očiach statočných Ukrajincov robí zbabelcami, ktorí sa boja Putinovi do očí povedať pravdu. Ak dnes prezident Zelenskyj na letisku povedal, že „Zvíťazíme a bude to najúžasnejší deň našich životov,“ tak sa nemýli. Na Slovensku sa mýlia ľudia, ktorí sa rozhodli nasledovať Roberta Fica.

Ak si predplatíte digitálne predplatné alebo tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite