Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Putin vyzdvihol „pravých hrdinov“ bojujúcich na Ukrajine — čo to znamená podľa Eugena Kordu

.tasr .eugen Korda .svet

Uplynulé dni strávil odovzdávaním medailí vojakom a poukazovaním na „bod zlomu“ vo vojne na Ukrajine.

Putin vyzdvihol „pravých hrdinov“ bojujúcich na Ukrajine — čo to znamená podľa Eugena Kordu SITA/Alexander Kazakov, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

ruský prezident Vladimir Putin vyzdvihol v piatok „pravých hrdinov“ bojujúcich na Ukrajine. Spravil tak pri príležitosti ruského Dňa obrancov vlasti a deň pred druhým výročím začiatku invázie 24. februára 2022. TASR o tom informuje podľa správ agentúry AFP.

„Vojenské a priemyselné komplexy v uplynulých rokoch znásobili výrobu zbraní a zásob pre vojakov,“ uviedol Putin vo videopríhovore, ktorý zverejnila jeho kancelária.

Putin má v Moskve pri príležitosti Dňa obrancov mieru položiť kvety k hrobu neznámeho vojaka pri hradbách Kremľa a v tento deň tiež tradične zdraví vojakov. Sviatok tiež oslavujú na ruských školách. Deň obrancov vlasti i druhé výročie začiatku invázie na Ukrajinu spadajú tento rok do obdobia, keď je Rusko povzbudené nedávnymi úspechmi na Ukrajine, napríklad dobytím Avdijivky.

Putin tak uplynulé dni strávil odovzdávaním medailí vojakom a poukazovaním na „bod zlomu“ vo vojne na Ukrajine. „Je to vo všeobecnosti špeciálna etapa v dejinách bojových operácií a obrany životne dôležitých záujmov Ruska,“ povedal Putin o dobytí Avdijivky.

.vysvetlenie Eugena Kordu

Praví Putinovi hrdinovia na Ukrajine zabíjajú nevinných civilistov, znásilňujú ženy, ničia mestá. Praví Putinovi hrdinovia sú bandou hrdlorezov. Ich skutky nebudú nikdy ospravedlnené a darmo sa im Putin snaži hovoriť, že zachraňjú Rusko. Pravda je taká že mu pomáhajú ničiť nielen Ukrajinu ale aj svoju vlasť. 

Pred prezidentským voľbami, v ktorých sa očakáva víťazstvo Putina, sa okrem toho podarilo v Rusku takmer úplne potlačiť aj disent. Líder opozície Alexej Navaľnyj vo väzení zomrel len minulý týždeň. Pozícia Ukrajiny je oslabená zablokovaním ďalšej americkej pomoci, nevydarenou protiofenzívou a nedostatkom munície. To, že situácia na fronte je „mimoriadne zložitá “uznal podľa AFP i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Stretnutie pred ruskou ambasádou v Bratislave:

Napriek ťažkým chvíľam, ktorým Ukrajina počas dvojročného boja proti Rusku čelila, sú ukrajinský ľud a jeho vojaci stále odhodlaní dobyť späť svoje územie. „Musíme vyhrať,“ uviedol tento týždeň Zelenskyj.Ukrajine sa pritom v niektorých oblastiach stále darí. V uplynulých týždňoch napríklad spôsobila výrazné škody ruskému námorníctvu v Čiernom mori.

Pri príležitosti druhého výročia invázie sa tiež očakáva, že do Kyjeva zavíta množstvo zahraničných predstaviteľov a politikov. 

Ak si predplatíte digitálne predplatné alebo tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite