Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Kremeľ kritizoval vyhlásenia vdovy po Navaľnom, ktorá z jeho smrti viní Putina - čo to znamená podľa Eugena Kordu

.tasr .eugen Korda .svet

Vyhlásenie Kremľa komentuje Eugen Korda.

Kremeľ kritizoval vyhlásenia vdovy po Navaľnom, ktorá z jeho smrti viní Putina - čo to znamená podľa Eugena Kordu sita/AP Photo/Alexander Zemlianichenko, Pool

kremeľ odsúdil v utorok vyhlásenia vdovy po ruskom opozičnom lídrovi Alexejovi Navaľnému, podľa ktorej je za smrťou jej manžela ruský prezident Vladimir Putin. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

„Samozrejme sú to úplne nepodložené a grobianske obvinenia proti hlave ruského štátu. No vzhľadom na to, že Julija Navaľná ovdovela len pred niekoľkými dňami, to nebudem komentovať,“ povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Vo videopríhovore, ktorý si na internete pozreli milióny ľudí, Navaľná prisľúbila, že bude pokračovať v boji svojho manžela za slobodu Ruska. „Pred tromi dňami zabil Vladimir Putin môjho manžela Alexeja Navaľného,“ vyhlásila Navaľná v príhovore.

Peskov tiež odmietol pondelkové výzvy Európskej únie na medzinárodne vyšetrovanie Navaľného smrti. EÚ k tomu vyzvala po zasadnutí ministrov zahraničných vecí členských štátov, ktorému predsedal šéf európskej diplomacie Josep Borrell a kde bola hostkou práve Navaľná. „Takéto požiadavky všeobecne neprijímame a už vôbec nie od pána Borrella,“ povedal Peskov.

V reakcii na otázku o stovkách Rusov zadržaných v posledných dňoch na spomienkových podujatiach za Navaľného Peskov povedal: „Bezpečnostné zložky konajú v súlade s právom.“

Navaľnyj bol jedným z najvýraznejších kritikov Kremľa. Podľa ruských úradov zomrel v piatok v trestaneckej kolónii IK-3 za polárnym kruhom. Mal 47 rokov. Väzenská služba uviedla, že odsúdenému politikovi prišlo po vychádzke nevoľno a takmer okamžite stratil vedomie.

AFP poukazuje na pondelkové rozhodnutie Putina udeliť vojenské vyznamenania štyrom vysokopostaveným predstaviteľom ruskej federálnej väzenskej služby len niekoľko dní po Navaľného smrti. Podľa Peskova išlo o normálnu súčasť procesu povyšovania, ktorý má vlastný priebeh.

komentár Eugena Kordu:

Alexej Navaľný je mŕtvy a Putinov hovorca môže hovoriť, čo chce a pohoršovať sa od rána do večera nad reakciou vdovy, ktorá za jeho vraha označila ruského prezidenta. Príčetní ľudia dobre vedia, že za jeho smrť je osobne zodpovedný Vladimir Putin. 

Nikto netvrdí, že ho prišiel osobne zaškrtiť, či otráviť ho. Je však hlavou totalitného štátu. Bez jeho súhlasu či príkazu by Navaľného nikdy neodsúdili vo vykonštruovanom procese a na dlhé roky poslali do gulagu, kde ho cieľavedome týrali. Nakoniec ho buď zavraždili, alebo utýrali k smrti, čo je však jedno a to isté. 

Navaľný sa stal obeťou Putinovej túžby po moci a bohatstve. To, že ruský štát nie je ochotný už niekoľko dní vydať rodine Navaľného telo, vzbudzuje vážne podozrenie, že sa úrady (Putin) snažia zahladiť skutočnú príčinu jeho smrti. Rusko pred celým svetom ukazuje každý deň svoju neľudskú tvár. 

Zabíja nielen nevinné ukrajinské ženy, deti a ich manželov, ale vraždí aj vlastných ľudí. Verejnosti to dokázalo v posledných rokoch už niekoľko krát. Ruskí agenti vraždili v zahraničí a vrahov za ich kriminálne činy osobne vyznamenával ruský prezident. Teraz prišiel čas, kedy si metál môže pripnúť na svoju hruď vlastnoručne.

Ak si predplatíte digitálne predplatné alebo tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite