Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Viac ako 200 ľudí odsúdili v masívnom procese s 'Ndranghetou

.sita .svet

Obžalovaní čelili obvineniam zo zločinov ako obchodovanie s drogami a zbraňami, vydieranie či spolčenie s mafiou.

Viac ako 200 ľudí odsúdili v masívnom procese s 'Ndranghetou SITA/AP Photo/Valeria Ferraro

tribunál v Taliansku odsúdil viac ako 200 ľudí za obvinenia súvisiace s ich členstvom v zločineckom syndikáte 'Ndrangheta. Celkom 207 ľudí dostalo tresty odňatia slobody, ktoré dovedna sú na 2 100 rokov. Tribunál však tiež zbavil 131 ľudí obvinení.

Masívny proces sa odohral v súdnej sieni vo vysoko stráženom bunkri v priemyselnom parku v kalábrijskom Lamezia Terme. Bunker je pritom taký rozsiahly, že k stropu boli ukotvené obrazovky, aby účastníci mohli sledovať priebeh konania. Samotné prečítanie verdiktu tiež bolo dlhé, pričom trvalo takmer dve hodiny.

Obžalovaní čelili obvineniam zo zločinov ako obchodovanie s drogami a zbraňami, vydieranie či spolčenie s mafiou, čo je termín v talianskom trestnom zákonníku pre členov skupín organizovaného zločinu. Ďalší boli obvinení zo spolupáchateľstva.

Proces vyplynul z vyšetrovania dvanástich klanov s väzbami na šéfa 'Ndranghety Luigiho Mancusa, ktorý si odsedel 19 rokov vo väzení za jeho rolu vo vedení najmocnejšej rodiny v rámci syndikátu.

Podľa protimafiánskych prokurátorov, ktorí viedli vyšetrovanie v južnom Taliansku, 'Ndrangheta v tichosti získala moc v Taliansku a v zahraničí, keďže sicílska mafia stratila vplyv, a teraz má takmer monopol na dovoz kokaínu do Európy. Organizácia má podľa nich základne aj v Severnej a Južnej Amerike a je aktívna v Afrike. Predstaviteľov zločineckého syndikátu v ostatných rokoch zatkli nielen v Európe, ale aj v Brazílii či Libanone.

Ak si predplatíte digitálne predplatné alebo tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite