Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Koaličná kríza pokračuje. Remišová si nevie predstaviť pokračovanie koalície bez sebareflexie

Český týždeň Tomáša Němečka: Ako sa presláviť očkovaním

.tomáš Němeček .stĺpčeky .český týždeň Tomáša Němečka

Celonárodné očkovanie je akcia, na ktorej sa dá urobiť kariéra – alebo tiež zničiť. Príkladom prvého je teraz v Česku politik, ktorý zažíva veľký návrat. A príkladom druhého úradník, ktorý zažil pád týždňa.

Tomáš Němeček

meno Martina Kubu ste asi ešte nepočuli, pokiaľ sa o českú politiku nezaujímate naozaj s vášňou (každé prirovnanie kríva, ale predstavte si Juraja Miškova, Zsolta Simona a Daniela Krajcera zmixovaných v jednej osobe, navyše s lekárskym diplomom). Do roku 2013 bol ministrom priemyslu a dotiahol to až na podpredsedu ODS. Lenže potom neslávne padla Nečasova vláda a Kuba na sedem rokov zmizol z vysokej politiky. Vlani na jeseň sa vrátil v krajských voľbách, stal sa hajtmanom v južnom Česku. Momentálne najviditeľnejším zo všetkých.

„Čau, vláda,“ znel v piatok 8. 1. jeden z jeho odkazov na Twitteri. „Aby mi premiér nemusel zase večer písať, tak hlásim, že všetkých 3 510 dávok vakcíny, čo ste nám poslali v utorok, už máme k dnešku zaočkovaných. Ďalšie majú prísť až vo štvrtok. Takže máme prázdnu mrazničku a nebudeme tu mať skoro týždeň čo robiť.“ Hajtman Kuba sa inšpiroval v Nemecku a buduje očkovacie centrá v každom okrese. „Musíme na juhu Česka očkovať šesť- až osemtisíc ľudí denne, čo bez vysokoprietokových centier nepôjde. To nezvládnu preťažené nemocnice ani praktickí lekári,“ vysvetľuje. Teraz, keď ide do predaja tento .týždeň, by už malo fungovať prvé z nich na budějovickom výstavisku Zem živiteľka.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite