Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Koaličná kríza pokračuje. Remišová si nevie predstaviť pokračovanie koalície bez sebareflexie

Na obranu civilizácie s Friedrichom Hayekom

.peter Gonda .stĺpčeky .iný pohľad

S vírusom covid-19 sa aj v novom roku šíri populizmus, kolektivizmus a zasahovanie politikov do životov ľudí, čo podkopáva civilizačné základy spoločnosti. Brániť ich môžeme napríklad argumentmi, ktoré sa opierajú o myšlienky Friedricha Hayeka.

Peter Gonda

v novej knihe Petra Boettkeho F. A. Hayek – mysliteľ pre každé storočie sú aj odpovede na to, aké sú inštitucionálne podmienky fungovania civilizácie a aké podnety spôsobujú rôzne inštitucionálne usporiadania v procesoch objavovania a učenia sa. To je dôležité pre pochopenie fungovania otvorenej spoločnosti s trhovou ekonomikou, nefungovania socializmu či problémov sociálnych štátov. 

Podstatná je schopnosť vytvárať a efektívne využívať znalosti, ktoré sú vždy rozptýlené, decentralizované a dos­tupné jednotlivcom ako zlomky poznatkov v danom čase a na konkrétnom mieste. Schopnosť koordinácie a deľby lokálnych znalostí a samotná existencia dnešnej civilizácie sú možné iba vďaka spontánne vyvinutým spoločenským inštitúciám a ich pravidlám, ktoré sú podľa Hayeka dôsledkom ľudského konania, nie ľudského zámeru či sledovania vrodených inštinktov.

Z ekonomických ide napríklad o ceny, ktoré nahrádzajú chýbajúce znalosti tým, že šíria informácie o relatívnej vzácnosti statkov a sú kompasom rozhodnutí a koordinátorom ekonomických aktivít. Týka sa to aj úrokov, koordinujúcich aktivity medzi úsporami jedných a investíciami druhých, ktoré však dnes deformujú centrálne banky. Nutnou inštitúciou tvorby a využitia znalostí je konkurencia, ktorá by v duchu Hayeka mala byť umožnená aj v prípade peňazí. Tie sú ďalším civilizačným inštitútom. Kľúčovou inštitúciou, ktorá umožňuje slobodnú spoločnosť, je však súkromné vlastníctvo. Tieto inštitúcie poskytujú ľuďom v ich konaniach dôležitú spätnú väzbu.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite