Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Komentár Dalibora Roháča: Amerika, Slovensko a hra na realitu

.dalibor Roháč .stĺpčeky .iný pohľad

Pred dvoma týždňami dominoval americkej verejnej debate boj s pandémiou COVID-19. A pre spomalenie nákazy boli Američania ochotní priniesť obrovské obete. A potom sa niečo stalo.

Komentár Dalibora Roháča: Amerika, Slovensko a hra na realitu NATÁLIA LOŽEKOVÁ / NATALIALOZEKOVA.SK

nezamestnanosť v Amerike síce začína klesať, ale ešte pred pár týždňami bolo 40 miliónov Američanov bez práce. Odborníci pritom varovali pred otváraním obchodov a reštaurácií, ktoré by mohlo spustiť druhú vlnu. Pohoršenie vzbudzovali tí, ktorí sa hromadne vybrali k vode, odmietali nosiť rúška či nedodržiavali bezpečnú vzdialenosť. V apríli starosta New Yorku dokonca hrozil použitím sily voči chasidským židom, pre ktorých je iný ako komunitný spôsobom života nepredstaviteľný. Brutálnou policajnou vraždou Georgea Floyda však akoby celá krajina prepla televízny kanál.

Z jedného dňa na druhý išlo vynucovanie „spoločenského dištancovania“ bokom. Ak ide o mnohotisícové zhromaždenia proti rasizmu, prísne pravidlá, ktoré sú stále v platnosti, išli bokom. Predseda zdravotného výboru newyorského zastupiteľstva Mark Levine napríklad avizoval, že ak teraz príde k nárastu ochorení na koronavírus, netreba viniť protestujúcich, ale rasizmus.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite