Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Akcia .týždňa: Presvedč jedného nevoliča

Komentár Dalibora Roháča: Keď Európe nestačia pravidlá

.dalibor Roháč .stĺpčeky .komentár týždňa

Európsky projekt bol vždy postavený na pravidlách. A je to tak dobre, lebo dobré pravidlá sú zárukou dobrého fungovania spoločnosti. Teraz však úspech Európy potrebuje dávku spontaneity.

Komentár Dalibora Roháča: Keď Európe nestačia pravidlá Natália Ložeková / natalialozekova.sk

džezoví hudobníci potvrdia, že dobrá improvizácia si vyžaduje silný pocit spolupatričnosti v kapele, ako aj medzi hudobníkmi a obecenstvom. Podobne je to s politickou improvizáciou, ktorou lídri reagujú na udalosti – ak nemajú pocit, že sú v tom „spolu“, medzi sebou aj s voličmi, málokedy to dopadne dobre.

Európska integrácia bola dlho záležitosť pravidiel a procesov. Mnohé boli veľkými úspechmi. Dohoda na jednotnom trhu a politike hospodárskej súťaže umožnila mieru hospodárskej integrácie, ktorá by bola inak nemysliteľná. Po páde komunizmu bol úspešný aj export právneho štátu, demokracie a trhovej ekonomiky na východ. V nepredvídaných situáciach však politika pravidiel naráža na limity. Nástojenie na tom, že Grécko by malo zodpovedne hospodáriť, bolo neefektívne, keďže Grécko už čelilo dlhovej kríze a hrozil jeho neriadený odchod z eurozóny. Ani poukazovanie na dublinské pravidlá nepomohlo riešeniu utečeneckej krízy v roku 2015 – lebo išlo o situáciu, na ktorú tvorcovia dublinských pravidiel nemysleli. A ani po Putinovej anexii Krymu nestačilo bedákať nad flagrantnosťou porušenia pravidiel.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite