Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Komentár Tomáša Němečka: Babišov blbý týždeň

.tomáš Němeček .stĺpčeky .český týždeň Tomáša Němečka

Andrejovi Babišovi sa splnila nočná mora. Európska komisia nevyhovela českým námietkám a potvrdila povinnosť vrátiť 100 percent dotácií, ktoré dostal premiérov holding Agrofert. A najvyšší štátny zástupca obnovil jeho stíhanie.

Komentár Tomáša Němečka: Babišov blbý týždeň Natália Ložeková / natalialozekova.sk

stíhanie budí viac pozornosti, ale vrátenie dotácií viac bolí. Už v lete unikli do médií predbežné závery a teraz ich Brusel definitívne potvrdil. 

Na pripomenutie: V programe na podporu inovácií dostali Babišove pekárne Penam dotáciu štyri milióny eur na zdravší toastový chlieb – lenže rovnaký druh už vyrábajú iné jeho pekárne v Nemecku, takže o inováciu nešlo. Chemička Lovochemie zase dostala dva milióny eur na efektívnejšiu výrobu hnojív, ale namiesto toho len prevzala postupy od inej časti holdingu, slovenského Duslo Šaľa. 

Okrem toho Európska komisia autoritatívne uzavrela, že český premiér je v konflikte záujmov, pretože má vplyv na český dotačný systém, z ktorého profituje holding Agrofert. Babiš ho síce formálne vložil do fondu, avšak kontrolu nad ním ponechal svojej manželke a svojim právnikom, takže podľa Európskej komisie si stále udržiava rozhodujúci vplyv. 

Teraz už sa bude hrať len o sumu, ktorú bude Česko musieť vrátiť (ak nevráti, Európska komisia ju strhne z budúcich dotácií). V audite sa uvádza suma 283 miliónov korún čiže 11 miliónov eur za sedemnásť projektov Agrofertu. Len to ešte nemusí byť konečný účet.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite