Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Komentár Tomáša Němečka: Prípad profesora Höschla

.tomáš Němeček .stĺpčeky .český týždeň Tomáša Němečka

Mediálne najznámejší český psychiater Cyril Höschl (70) v minulých dňoch stretol svoj tieň: vytesnenie časti svojej povahy aj svojej minulosti, na ktorú chcel zabudnúť.

Komentár Tomáša Němečka: Prípad profesora Höschla Natália Ložeková / natalialozekova.sk

profesor Höschl v mnohých ľuďoch napĺňa našu predstavu rozvážneho viedenského alebo newyorského psychoanalytika (pozri rozhovor s príznačným titulkom Hovorím mäkko o každom, .týždeň č. 3/2016). Od roku 1990 riadi prestížnu výskumnú inštitúciu, ktorá posledné štyri roky nesie názov Národný ústav duševného zdravia, je to člen Učenej spoločnosti, dlhoročný dekan, jeden rok bol prezidentom Asociácie európskych psychiatrov. 

Výpočet sa dá skrátiť do troch slov: obľúbený úctyhodný vedec. A teraz, dávno po otvorení archívov, na neho vyplávali jeho dávne správy z 80. rokov pre Štátnu bezpečnosť, okrem iného o Ivanovi Havlovi, bratovi zosnulého prezidenta. Profesor Höschl nebol agent, spoluprácu nepodpísal, ale od roku 1984 si ho ŠtB vytypovala ako kandidáta. 

A on – ako povedal minulý piatok v rozhovore pre český Deník N – hovoril viac, než musel. „Videné z dnešného pohľadu by sa to možno bolo dalo všetko urobiť úplne inak. Ale ja si naozaj nemyslím, že by to kohokoľvek poškodilo,“ vyhlásil.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite