Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Žaloba na Trumpa – a potom?

.dalibor Roháč .stĺpčeky .iný pohľad

Pokiaľ sa Trump nerozhodne pre odchod podobne ako Nixon, na jar môže byť po Jacksonovi a Clintonovi tretím prezidentom, úspešne obžalovaným Snemovňou reprezentantov.

Žaloba na Trumpa – a potom? Natália Ložeková / natalialozekova.sk

na základe toho, čo o prezidentovom správaní vieme, sa mi chce povedať: „Bolo načase.“ Ale – aké politické dopady bude mať tento krok? Predovšetkým si treba vyjasniť, že „impeachment“ je politický, nie trestnoprávny krok. Skutková podstata „vysokých zločinov a priestupkov,“ ktoré podľa americkej ústavy oprávňujú na ústavnú obžalobu, nie je definovaná v nijakom paragrafe.

A táto vágnosť nie je náhodná. Autori tejto časti textu – Edmund Randolph, James Madison a George Mason – si síce inštitúciu ústavnej obžaloby požičali z britskej právnej praxe, kde „impeachment“ má trestnoprávny rozmer a obžalovaných môže doviesť až do väzenia, no oni sa rozhodli, že musí pokryť širšie spektrum prečinov než len bežné, zákonom postihované formy kriminality. Varovaním im bol proces s bývalým britským guvernérom Indie Warrenom Hastingsom. Ten bol britskou Dolnou snemovňou obvinený z rôznych vecí vrátane trestných činov, nakoniec ho však Snemovňa lordov oslobodila.

Americké „vysoké zločiny a priestupky“ preto pokrývajú rôzne narušenia dôvery verejnosti v prezidenta. Madison napríklad spomína zneužitie práva udeliť amnestiu pre svojich blízkych alebo ľudí, ktorých prezident naviedol na trestný čin. To nie je ústavou ani zákonmi nikde zakázané, ide však o závažné porušenie nepísaných pravidiel, týkajúcich sa prezidentského úradu.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite