skautský vodca Jaroslav Foglar (1907 – 1999) napísal niekoľko mimoriadne úspešných chlapčenských knižiek: koncom minulého roka sa pripomínalo 80. výročie prvého príbehu Rýchlych šípov. (Áno, prvé diely o ich konfliktoch s Čiernymi jazdcami vyšli krátko pred okupáciou, v decembri 1938, v časopise pre mládež Mladý hlasatel.)
Novinár a znalec jeho diela Zbyněk Petráček nazval Foglara českým endemitom, organizmom viazaným na špecifické prostredie: vášeň preňho majú iba sami Česi, ani jeden z jeho prekladov v cudzine nezaujal.
Komiksy Rýchlych šípov používajú archaický jazyk a výchovné apely z úst vzorného vodcu klubu Mirka vždy inšpirovali dobromyseľné paródie. No Foglarovi sa darilo nielen tvoriť literárne typy a chytľavé hlášky.
Predovšetkým čitateľov presvedčil, že dobrodružstvo sa začína na vašej ulici, a nadchol ich pre zakladanie klubov (do mája 1941, keď nacisti Mladý hlasatel zastavili, vzniklo v Česku neuveriteľných 24 600 klubov s najmenej štyrmi členmi). Svetlú stránku foglaroviek – kamarátstvo a komickosť – sprevádzala vždy aj veľmi sugestívne temná, odvrátená strana: v príbehoch býva smrť, zrada, občas aj šialenstvo.
Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.