Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Výmena generácií na zmenu krajiny nestačí

.ján Oravec .stĺpčeky .iný pohľad

Dopyt po zmene bol kľúčový faktor, ktorý ovplyvnil výsledky prezidentských volieb, ako aj volieb do Európskeho parlamentu. Čo presne by sa však malo zmeniť?

Výmena generácií na zmenu krajiny nestačí Natália Ložeková / natalialozekova.sk

odpoveď je na prvý pohľad jednoduchá: mali by sa zmeniť politici a tým aj politika. No stačí na skutočnú zmenu vymeniť len osoby a obsadenie? Na túto otázku je dôležité hľadať odpoveď práve teraz, keď výsledky dvoch volieb naznačili a výsledky parlamentných volieb možno dokončia výraznú generačnú výmenu v slovenskej politike. Takáto výmena je síce nevyhnutným, ale rozhodne nie dostačujúcim predpokladom na kvalitatívnu zmenu politiky.

Stačí vymeniť skorumpovaných za nepodplatiteľných? Stačí vymeniť neslušných za slušných? Stačí vymeniť tých, ktorí hľadia len na svoj záujem za tých, ktorí budú o sebe vyhlasovať, že im ide najmä o verejný záujem? Stačí vymeniť tých, ktorí sú v politike roky a sú už „okukaní“ za tých, ktorí sa do politiky vrhli len nedávno a logicky nemajú za sebou škandály, neúspechy či omyly? Bola by to určite viditeľná zmena a mnohým by to možno aj stačilo. 

Nestačilo by to však na zásadnú zmeny kvality hospodárskej a sociálnej politiky. Byť nepodplatiteľný, slušný či neopozeraný politik, ktorý sa usiluje o verejné blaho, totiž nestačí. Zásadné zvýšenie kvality politických rozhodnutí môže priniesť len zásadné zvýšenie nárokov na všetkých, ktorí budú zastávať verejné funkcie.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite