Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Koaličná kríza pokračuje. Matovič dal Sulíkovi a Remišovej ponuku ohľadom Sputnika V

Načo sú demonštrácie

.tomáš Němeček .stĺpčeky .český týždeň Tomáša Němečka

Namiesto tohto stĺpčeka by bola lepšia fotografia: Václavské námestie v Prahe s 50 či 60 tisíckami demonštrantov proti stíhanému premiérovi. Práve tá fotka, ktorá chýbala na titulných stranách Babišových denníkov.

Načo sú demonštrácie Natália Ložeková / natalialozekova.sk

slovenským protestom sa tento príbeh podobá aj nepodobá. Podobá sa v tom, že aj v Česku vznikli zdola, ako študentská výzva. 

Dovtedy neznámy 26-ročný Mikuláš Minář z Vodňan, ktorý naraz študuje evanjelickú teológiu a bohemistiku, najprv vyhlásil s priateľmi petičnú iniciatívu Milión chvíľok pre demokraciu. Dnes je z nej sila, ktorá dokáže dostať Čechov na námestia nielen v Prahe alebo Brne, ale v dvoch stovkách miest. Minář kvôli tomu prerušil štúdiá a venuje sa len protestom. 

Petr David Josek/AP/SITA

Ale iniciatíve Za slušné Slovensko sa nepodobá v tom, že demonštrácie k ničomu viditeľnému neviedli. Nikto neodstúpil, nikto nerezignoval. Na rozdiel od Slovenska sa však v Česku zatiaľ ani nič drastického nestalo: demonštrácie sú preventívne. 

Minulý utorok v Prahe žiadal Minář z pódia, aby rezignovala novo dosadená ministerka spravodlivosti Marie Benešová, aby vláda dala jasné záruky nezávislosti justície a aby sa s ním premiér stretol v televíznej debate. 

„Zmyslom protestov je verejná výstraha.“

Nikto nečaká, že by sa čokoľvek z toho v najbližšom čase stalo. Ale zmyslom protestov je verejná výstraha – pre prípad, že by sa Babiš a jeho ministerka pokúsili zasiahnuť do očakávaného rozhodnutia štátneho zástupcu, či má byť premiér postavený pred Mestský súd v Prahe za dotačný podvod vo výške dva milióny eur v kauze známej ako Čapí hnízdo.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite