Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Končí ostrov pozitívnej deviácie?

.dalibor Roháč .stĺpčeky .iný pohľad

Nie je škola ako škola a postkomunistická stredná Európa prichádza práve o tú najlepšiu.

Končí ostrov pozitívnej deviácie? Natália Ložeková / natalialozekova.sk

plagiátorstvo Andreja Danka, vedomie, že podobné praktiky nie sú ojedinelé, a diskrétne ticho veľkej časti akademickej obce ilustrujú, ako ďaleko je postkomunistická akademická kultúra od normálnych medzinárodných štandardov.

Situácia je asi o čosi lepšia u našich severných a západných susedov, kvalita vysokoškolského vzdelávania však v celom vyšehradskom regióne stojí a padá na relatívne malom počte ostrovov pozitívnej deviácie.

Zďaleka najvýraznejším z týchto ostrovov je Stredoeurópska univerzita (CEU) v Budapešti. Ponúka magisterské a doktorandské programy úrovňou porovnateľné so solídnymi univerzitami v Spojených štátoch, a zároveň spoločenskovedný a humanitný záber kalibrovaný na stredo- a východoerópsku realitu. Za štvrťstoročie svojej existencie sa škola, ktorá sa podľa rebríčka britského denníka Time zaraďuje medzi 160 najlepších v Európe, stala nielen významným vedeckým uzlom pre štúdium transformácie, ale vychovala tiež generáciu prozápadne orientovaných lídrov od Prahy po strednú Áziu.

„Jej cieľom nikdy nebolo dosiahnuť ‚férovú‘ súťaž medzi CEU a domácimi školami, ale zbaviť sa ‚Sorosovej školy‘.“

Už čoskoro však budeme o jej budapeštianskej lokalite hovoriť v minulom čase. Ak maďarská vláda pred koncom novembra necúvne, CEU nebude môcť otvoriť svoje programy pre budúci akademický rok v Budapešti a presunie svoje aktivity do Viedne. Čo sa presne stalo? 

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite