Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Dana Kleinert dnes oznámila, že sa vzdáva kandidatúry na pozíciu starostky Starého mesta. Svojim podporovateľom odporučila voliť Zuzanu Aufrichtovú.

Kreslo pre Františka Mikloška: Dokážeme túto slovenskú kliatbu prekonať?

.františek Mikloško .stĺpčeky .kreslo pre Františka Mikloška

V septembri sme si pripomenuli výročie volieb v roku 1998, ktorými sa skončila éra mečiarizmu. Je dobré si ešte povedať niektoré súvislosti. 

Kreslo pre Františka Mikloška: Dokážeme túto slovenskú kliatbu prekonať? Natália Ložeková / natalialozekova.sk

pred týmito voľbami sa Ján Čarnogurský stretol s Bronislawom Geremekom, historikom, disidentom a ministrom zahraničia Poľska. Geremek povedal, že nepozná takú udalosť v dejinách, aby jeden deň rozhodoval o osude nejakej krajiny. Tým dňom boli podľa neho voľby na Slovensku. Maďarský prezident Árpád Goncz nám zasa hovoril, že ak sa u nás nezmení politická situácia, nevie zaručiť, čo sa dá do pohybu v Maďarsku. A českí priatelia z okolia prezidenta Havla nám hovorili: Držte sa!

Nevieme, čo by sa udialo, ak by na Slovensku zostal pri moci Mečiar. Vývoj, že Poľsko, Maďarsko a Česko by boli v NATO a EÚ, a Slovensko by v tomto priestore mohlo hrať rolu Bieloruska, si ťažko predstaviť. 

„Z volieb 1998 sa stal ďalší slovenský príbeh, ktorý sme nevedeli úspešne dotiahnuť do konca.“

Voľby v roku 1998 znamenali obrovské vzopätie. Václav Havel v malom kruhu povedal, že tieto voľby ho presvedčili, že Slovensko si zaslúži samostatnosť. Ale zároveň treba s vďakou dodať, že práve predstavitelia Česka, Poľska a Maďarska, ktorí už boli členmi NATO, vynaložili veľké úsilie, aby sa Slovensko k nim čo najrýchlejšie pridalo. Historickú zviazanosť krajín Vyšehradskej štvorky si treba stále uvedomovať.

Slovenská vláda na čele s Mikulášom Dzurindom splnila historické zadanie a po rýchlom vstupe do NATO sme sa stali aj členmi Európskej únie. Žiaľ, nakoniec sa aj toto pravicové zoskupenie začalo zabárať do problémov korupcie a klientelizmu a dôsledky tohto zlyhania budeme na pravej strane politického spektra ešte dlho pociťovať. Z veľkej nádeje volieb 1998 sa tak stal ďalší slovenský príbeh, ktorý sme nevedeli úspešne dotiahnuť do konca. 

Dokážeme niekedy túto slovenskú kliatbu prekonať?

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite