v Českej republike sa proruský prezident Zeman rozhodol výročie ignorovať a premiér Babiš múti vody rečami o tom, že na otázke, či boli okupanti Rusi alebo ktokoľvek iný, nezáleží. Invázia krajín a následná 22 rokov trvajúca vojenská okupácia pritom v sebe nesie dve z najdôležitejších poučení našej modernej histórie. Tým prvým je, že malé krajiny v strede Európy nemôžu byť nijakým mostom medzi Západom a Východom. A druhým, že byť západnou demokraciou je po všetkých stránkach (vrátane národnej suverenity) nepomerne lepšie.
Žiaľ, mnohí dnes prirovnávajú údajnú porobu Bruselom k sovietskej dominancii, NATO k Varšavskej zmluve a americké základne v Európe k tým, ktoré u nás postavili sovietski okupanti. Brežnev vlastne ani nebol Rus ale Ukrajinec, vravia iní – akoby za august 1968 mala niesť zodpovednosť dnešná Ukrajina.
Podobné hlúposti zahmlievajú kontinuitu medzi Brežnevovým Kremľom a tým pod vedením Vladimíra Putina. Iste, Sovietsky zväz dnes neexistuje. V očiach ruských predstaviteľov však pokračuje doktrína „obmedzenej suverenity,“ ktorú Brežnev definoval nasledovne: „Keď sa sily nepriateľské socializmu snažia zvrátiť vývoj v danej socialistickej krajine v smere znovunastolenia kapitalistického systému, prestane ísť len o problém ľudu tejto krajiny, ale ide o spoločný problém týkajúci sa všetkých socialistických krajín.“
Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.