Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Ako sa volá budúci pražský primátor?

.tomáš Němeček .stĺpčeky .český týždeň Tomáša Němečka

Slovenská primátorka Prahy Adriana Krnáčová končí a už nebude kandidovať. Slovenský predseda českej vlády Andrej Babiš sa jej zbavil, pretože v októbrových komunálnych voľbách chce v metropole uspieť.

Ako sa volá budúci pražský primátor? Natália Ložeková / natalialozekova.sk
minulý utorok sa uzatvárali kandidátske listiny a v Prahe Babiš odsunul na nevoliteľné miesta aj všetkých doterajších radných za svoje hnutie ANO – hoci na rozdiel od Krnáčovej uspeli v primárkach. (Česko sa líši od Slovenska tým, že starostovia nie sú volení priamo, ale zastupiteľstvom. ANO sa zase líši od klasických strán tým, že jeho šéf a majiteľ v jednej osobe má právomoc zasahovať aj do komunálnych kandidátok a meniť rozhodnutia členov.) Premiér zjavne zhodnotil primátorkinu éru, ako štyri premárnené roky. Bohatá metropola išla samopohybom: Krnáčová nebola schopná pripraviť ani jedinú veľkú verejnú investíciu, takže symbolom obdobia jej pôsobenia sa stali chátrajúce pražské mosty. Babiš si ju v roku 2014 vybral ako bývalú šéfku českej Transparency International. Lenže jej príbeh ilustruje iba to, že aj na čele protikorupčnej neziskovky môže pohodlne prežívať plytká osoba: keď mala Krnáčová po rokoch siláckej kritiky predviesť pozitívny program, zrazu sa ukázalo prázdno.
 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite