Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Netreba čakať na zázrak

.vladimír Ledecký .stĺpčeky .svet hrhovského starostu

V poslednom období som navštívil niekoľko miest na Slovensku, kde ma pozvali, aby som porozprával, ako ďalej s vylúčenými rómskymi komunitami. Prečo tam volajú mňa?

Netreba čakať na zázrak Natália Ložeková / natalialozekova.sk

je predsa veľa kompetentnejších ľudí, funkcionárov, ktorí majú v rukách finančné zdroje, možnosti aj moc. Ja som len starostom v dedine. Ak z obecného života vylúčite jednu rodinu, nedáte jej rovnakú šancu, príležitosť ako všetkým ostatným, ich deti budú vyrastať v prostredí, ktoré ich nebude formovať tak, aby pracovali, boli voči spoločnosti zodpovední a chceli byť užitoční. Veď prečo aj, nikdy to nevideli. Neveria, že sú rovnocenní s ostatnými aj v právach aj v povinnostiach. Nezažili to v čase, keď sa formoval ich názor na svet. A ďalšia generácia je v háji.

V Rimavskej Sobote nikto neveril, že sa s tým dá niečo robiť. Neveriacich Tomášov bola plná sála. Najčastejší argument bol, že tí naši sú iní. Alebo vám sa dobre robilo, ale my tu máme olašských Rómov, maďarských Rómov a ešte aj tých vašich. Maličkú podporu som mal u troch diskutujúcich. Všetci traja sú s nimi v pravidelnom kontakte. Neveria hlavne tí, ktorí Rómov nepoznajú z osobnej skúsenosti, ale len sprostredkovane. Nikdy sa s nimi nerozprávali, nikdy sa navzájom nekontaktovali.  Napriek tomu alebo práve preto všetci vedia, že v tom sa nič nedá robiť.

„Netreba čakať na zázrak, netreba toľko deklarovať, že je to téma, ktorej sa treba venovať.“

V Poprade, v časti Matejovce, to bolo zaujímavé. Pozvali ma tam ľudia z miestneho občianskeho združenia. Riešiť komunitu problémových Rómov. V miestnej časti mesta Poprad v Matejovciach žije komunita asi dvesto Rómov. Ak odpočítame deti, tak je to niekoľko desiatok dospelých jedincov. A to je problém? Mesto Poprad je ekonomicky jedno z najlepších miest na Slovensku. V Matejovciach je sústredená priemyselná výroba. Vyrábajú tam bojlery, práčky, záhradnú techniku a iné. Produkty, kde možno pri výrobe umiestniť aj menej kvalifikované či nekvalifikované sily.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite