Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Dve dámy, dva životy, dve nádeje

.tomáš Němeček .stĺpčeky .český týždeň Tomáša Němečka

Väčšina ľudí mala advokátku Dagmar Burešovú aj spisovateľku Martu Davouze rada. Nepoznali ich súkromie – len ich verejný obraz. Ale ten sa im páčil, povznášal ich a inšpiroval.

Dve dámy, dva životy, dve nádeje Natália Ložeková / natalialozekova.sk

dagmar Burešovú si možno pamätajú aj čitatelia .týždňa z raných 90. rokov. Na fotkách s Františkom Mikloškom a Jánom Čarnogurským vyžarovala krehká zásadová dáma upokojujúci dojem, že všetko dobre dopadne. Málokto by hádal, že v tej dobe mala už vyše 60 rokov. Ako ponovembrová ministerka spravodlivosti vymenila predsedov súdov, potom do posledných federálnych volieb riadila český parlament – kým sa opäť nevrátila k advokácii a skautingu. Jej rodina vlastnila dom v patricijskej štvrti Ořechovka: priatelili sa s Havlovcami a štítili sa komunistov. Jej kancelária zostala starosvetsky malá, špecializovaná na pracovné právo a ujmy na zdraví. Za normalizácie obhajovala disidentov vyhadzovaných zo zamestnania. A tiež žalovala komunistického papaláša za klamstvá šírené o Janovi Palachovi: o tomto jej príbehu sa väčšina Čechov dozvedela až z filmu Hořící keř (2013), kde ju výborne zahrala Táňa Pauhofová. „Strach je prirodzený. Len hlupák nemá nikdy strach, pretože nemá dosť fantázie,“ podotkla sama advokátka. „Až z prekonávania strachu sa rodí statočnosť.“ Posledné roky už nevychádzala z domu pre choroby staroby, staral o ňu jej manžel lekár. Zomrela v sobotu 30. júna ako 88-ročná, obklopená rodinou.

„Z oboch žien poznali Česi len to, čo o sebe povedali ony samy. Ale povedali dôležité veci.“

Martu Davouze poznali ľudia až do konca 90. rokov ako Železnú a nebola vtedy práve obľúbenkyňou médií. Kým Dagmar Burešová predstavovala to, čomu Anglosasi hovoria old money, Železní boli new money: zo superambiciózneho vedeckého redaktora sa cez noc stal generálny riaditeľ TV Nova, prvej veľkej súkromnej televízie vo východnom bloku.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite