Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Prežije NATO bruselský samit?

.dalibor Roháč .stĺpčeky .iný pohľad

Moje očakávanie je, že NATO prežije – ale možno nie nadlho. A dôvodom nie je americký prezident. Ten sa síce na alianciu pozerá ako na transakčnú záležitosť, ale s tým sa dá pracovať.

Prežije NATO bruselský samit? Natália Ložeková / natalialozekova.sk

trump má svoju logiku, s ktorou Európania môžu pracovať vo svoj prospech. Sťažuje si americký prezident na clá, ktorým čelia americké automobilky v EÚ? Prečo ich nezrušiť a nežiadať za to od USA jasné prihlásenie sa k spoločnej bezpečnosti?

Mimochodom, aj napriek Trumpovi – ktorý NATO nemal rád ešte ako mladý muž – americká vláda aliancii polená pod nohy nehádže. Naopak, americké sankcie voči Rusku sú tvrdšie než európske. NATO navyše od Trumpovho nástupu významne posilnilo svoju prítomnosť v Poľsku a Pobaltí a priama spolupráca medzi armádami je lepšia než kedykoľvek predtým – aspoň to počuť na francúzskom ministerstve obrany.

To, že Trump hovorí Európanom systematicky niečo iné než minister obrany Mattis či námestník ministerstva zahraničia pre Európu Mitchell, je dlhodobo neudržateľné. Obavy o budúcnosť aliancie sú však oprávnené nielen vinou Trumpovho Twitteru, ale najmä pre jej neriešené problémy.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite