Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Farmári pôjdu za Matečnou len na piatich traktoroch. Ostatné vozidlá polícia nepustila.

Instantný škandál Olivera F.

.tomáš Němeček .stĺpčeky .český týždeň Tomáša Němečka

Kto sa minulý týždeň v Česku nevyjadril k incidentu na festivale Divadelný svet Brno, akoby ani neexistoval! Najprv sa nad predstavením pohoršili konzervatívci a národovci, potom sa nad protestmi proti predstaveniu pohoršili pokrokoví liberáli, potom sa pohoršili menšiny v oboch táboroch nad mienkou

Instantný škandál Olivera F. Natália Ložeková / natalialozekova.sk

takže autor tohto stĺpčeka sa pohorší ako posledný, a teda najbystrejší zo všetkých.

Pokiaľ ste o tom nečítali: Na Divadelný svet prišiel aj súbor slovinského režiséra Olivera Frljića, presláveného prvoplánovými provokáciami. Dlho vopred sa vyhlasovalo, že súčasťou predstavenia Naše násilie a vaše násilie bude veľa nahoty a na záver scéna s Ježišom a moslimkou, ktorá znázorní, čo škaredého Západ robí Blízkemu východu. Slovami režiséra: „Smútime pre obete teroristických útokov v Paríži a Bruseli rovnako ako pre tých, čo zomreli v Bagdade alebo Kábule? Aké divadlo je potrebné v čase očividného návratu fašizmu?“ 

Podľa divákov sobotňajšieho predstavenia tiež mala nahá herečka vykonať s českou národnou vlajkou čosi, čo sa mi nechce popisovať, a navyše si nie som celkom istý, nakoľko je takáto činnosť technicky uskutočniteľná. V sobotu však došlo k výraznému vylepšeniu celého spektákla: nielenže sa v hľadisku na protest modlili skupiny kresťanov, ale pri prvej nahote na pódium vtrhla skupina svalovcov, vyhadzovačov a boxerov v modrých tričkách, ktorá si hovorí Slušní ľudia a chce v Brne na jeseň kandidovať na radnicu. Hercov zatienili živým múrom, než prišiel policajný antikonfliktný tím. Frljić musel skákať od radosti.

„K dejinám umenia patria aj dejiny protestov.“

Reakcie boli ako kolektívny prúd myšlienok: Je to nástup fašizmu. – Veď to bol nenásilný protest. – Musíme obhajovať slobodu umenia. – Frljić nie je žiadne umenie, ale prehliadka jednoduchých klišé.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite