Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

V triede sestry Hermany: Ide o človeka

.sestra Hermana .stĺpčeky .v triede sestry Hermany

Rodičovské! Ako dieťa som tento pojem neznášala. Dodnes si pamätám, že na mojom vôbec prvom rodičovskom združení v prvej triede bol otec. Asi stokrát som sa ho opýtala, čo tam o mne vraveli. A on, že nič. Strašne ma to urazilo.

V triede sestry Hermany: Ide o človeka Natália Ložeková / natalialozekova.sk

nejaké plenárne rodičovské a mňa tam ani nespomenú! Jednoducho hrôza. Potom som začala postupne chápať, čo to vlastne také rodičovské je a vôbec to nebolo príjemné. Vždy som mala po jeho skončení dojem, že dostanem jednu vzduchom chladenú a ani nebudem vedieť, prečo. Nikdy sa to nestalo, no určitý rešpekt tam bol. 

Dnes som v pozícii tej, ktorá pozýva na to obyčajné rodičovské iných. Tak ako kedysi, aj dnes mám pred ním určitú bázeň. Rozprávam sa predsa s ľuďmi, ktorí vychovávajú svoje deti a ja im o nich niečo hovorím. Ku každému menu si pripravujeme hotový zoznam dobrých vlastností. Aké sú silné stránky toho dieťaťa, čo je fajn a čo pozitívne. Niekedy sa aj trápim. Ľahšie sa totiž hľadajú negatíva. No napísať si na papier tri pozitívne vlastnosti a tie pred rodičmi odprezentovať je niekedy veľmi náročné. Lebo dávno už nejde o známky. To je sekundárna záležitosť. Ide o mladého človeka, ktorý sa premieňa z dieťaťa na dospelého a v jeho živote nastávajú búrlivé pohyby, ktoré je dôležité ustriehnuť a dať im správny smer. 

„Nemusíme všetci vedieť všetko perfektne.“

Hovorím rodičom o ich deťoch, ako ich vidím ja, ako ich pozorujem, ako rastú v sociálnej oblasti, ako v duchovnej. Či sa správajú slušne (lebo slušné Slovensko sa začína slušným jedincom), či sú zodpovední.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

.diskusia
.neprehliadnite