Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Pracovná sila je. Na úradoch.

.ján Oravec .stĺpčeky .iný pohľad

Akútny nedostatok pracovníkov sa firmy snažia riešiť viacerými spôsobmi. Zúfalo prechádzajú zoznamy úradov práce, na ktorých je ešte stále evidovaná pomerne veľká armáda nezamestnaných.

Pracovná sila je. Na úradoch.

dovážajú pracovníkov zo zahraničia. Zamestnávajú dôchodcov. Zamestnávajú študentov. A keď nič nepomáha, obmedzujú výrobu či čas predaja.

Pritom priam pod nosom máme elegantný spôsob, ako problém nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily zmierniť. Stačilo by, keby sa časť ľudí, ktorí dnes pracujú vo verejnom sektore, presunula do súkromného sektora. Elegancia tohto návrhu spočíva v tom, že rieši naraz niekoľko problémov, ktoré sa nám dlhodobo vôbec nedarí riešiť. Konkrétne zvýšenie ponuky pracovnej sily, odbúranie byrokracie a celkové zvýšenie efektívnosti.

„Kľúče od miešačky“ má jednoznačne vláda. Firmy dnes nedosiahnu na ľudí, ktorí sa „ukrývajú“ v pohodlí verejného sektora. Vláda musí dať zelenú možnému presunu väčšieho počtu pracovníkov z verejného do súkromného sektora. Sami sa však dobrovoľne na trh práce nevyberú. A to nie preto, že by tam boli len neschopní lenivci, ktorí iba čakajú na dôchodok. Naopak, mnohí sú šikovní a pracovití, takmer 80 percent z nich má menej ako 55 rokov. Problémom je ich celkovo vysoký počet. Slovensko má v prepočte na obyvateľov takmer najviac úradníkov v EÚ. Znížiť ich počet o 20 až 30 percent by teda mala byť nielen logická, ale zároveň aj ľahko splniteľná úloha.

„Relatívne kvalifikovaná pracovná sila tu ešte stále je. A to v relatívne veľkom počte.“

Policajti, hasiči, zdravotnícky personál v nemocniciach, učitelia, to všetko je zamestnanosť vo verejnom sektore. Jej plošné znižovanie však môže naraziť na obavu občanov, že sa ešte viac zníži už aj tak mizerná kvalita služieb. Cieľom preto musí byť predovšetkým zníženie počtu úradníkov na všetkých úrovniach štátnej správy a samosprávy. Nemožnosť znižovať stavy, hoci len medzi úradníkmi, sa najčastejšie zdôvodňuje neustálym nárastom agendy.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite