Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Život ukradnutý a život darovaný

.daniel Pastirčák .stĺpčeky

V prvom momente som nechápal, prečo sa mi z ničoho nič uľavilo. „Ten pútač je preč,“ došlo mi vzápätí. Vyše pol roka ma otravoval na mojej ceste k zástavke autobusu: „Výstava pre celú rodinu“ – vnucoval sa.

Život ukradnutý a život darovaný Natália Ložeková / natalialozekova.sk

cudne som odvracal zrak, i keď musím priznať, že tá busta z pravej svaloviny na môj sklon k morbidite pôsobila zvodne. Výstava sa konečne skončila. Nenavštívil som ju. Nedokázal by som sa tým ľuďom s atletickým telom stiahnutým z kože pozrieť do očí. Pýril by som sa ako vlčí mak. Mohol by som azda tvárou v tvár vtipne nainštalovaným mŕtvolám zabudnúť na kamaráta Romana a jeho čínskych druhov zo spoločenstva Falun Gong? Dokázal by som dať do zátvoriek príbehy štátom organizovaného vraždenia? Dá sa vari zabudnúť na filmový dokument o čínskom obchode s ľudskými orgánmi? Verejná poprava: Odsúdenci kľačiaci v rade, na chrbte kruh, puška doň o chvíľu vypáli presne zameranú dieru, tak aby sa neporušili vnútorné orgány. Neďaleko stojí rad sanitiek, ktoré telá odnášajú, aby z nich za čerstva vybrali orgány pre zahraničných klientov. Mohol by som azda nevziať do úvahy dôvodné podozrenie, že nevinné telá, ktoré čínsky režim rozpredal na orgány, sú tie isté telá, ktoré úspešný podnikateľ so smrťou vystavoval v Inchebe?

Do Incheby som nešiel, ale do Trenčianskych Teplíc som šiel rád. „Život ako dar“, čítal som na letáčiku s obrázkom človeka, ktorému chýba darované srdce. Najprv tu bol telefonát od Silvestra Lavríka, potom cesta autom s poetkou Dankou Podrackou. Tak sme sa stretli; skupina živých, ktorí unikli smrti, a pár spisovateľov, ktorí sa podujali vcítiť do ich príbehu a vyrozprávať ho vo forme poviedky. Spojila nás úcta k tým, ktorí darovali orgány milovaného človeka, a vďačnosť tých, ktorí by bez toho daru už neboli medzi nami. Nestretli sme sa iba my – píšuci a písaní, ale i tí neprítomní neznámi, ktorí vyhasnutý život darovali.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite